Myggmedel? ThermaCell

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Såg nu själv att en refill för 48 timmar kostar 229 :- !!!
Nä, får nog bli djungelolja som vanligt :(
 
Hur funkar den? kan man ha den på t ex fyra timmar och sen stänga av den för att sedan fortsätta använda samma "tablett" senare?

Ja, det är egentligen bara en mobil värmeplatta som värmer en tablett, precis som dom el-drivna som funnits i många år.

Det tar dock 15-20 minuter innan den börjar verka då den måste bli ordentligt varm.

Sen var den lite svårt att få igång tills jag insåg att den måste ligga horisontellt för att kunna tändas.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips