Mygg runt abisko och keb

Tjenare

Fick höra av kollegan på jobbet som varit lite grann runt om i fjällvärlden och jagat att det är jävulskt mycket mygg runt juli. Vi är 3st som hade tänkt ta keb toppen och lite annat smått och gått veckan efter midsommar och eftersom jag själv inte har nån erfarenhet av att vandra där alls så skulle jag vilja lite andra åsikter om just den tidpunkten på året.

Sen så rutt förslag eller platser som är ett måste skulle vara trevliga att veta med, gör inget om det är långt att gå eller jobbig terräng så länge det är en upplevelse.

Tackar.
 

avslutad210712

Gäst
Själv tycker jag att myggryktena är fruktansvärt överdrivna när det gäller fjällen. Visst kan det vara djävulskt med mygg men de gånger jag råkat ut för det har varit just före det har börjat regna. I övrigt tycker jag att det är rätt lätt att stå ut med de små älskade blodsugarna
 
Jag tycker själv att myggen sällan är några problem. Däremot schwijan.... ujujuj!

Måste vara det samma som jag har fått lära mig kallas svidd, du kan knappt se de små uslingarna men de sabbar handlovar och vrister bl a. Knotten som är större kan också driva en till vansinne! Men mygg är inte lika jäkliga tycker jag i jämförelse med de två första.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Om man vill minimera möten med mygg så är nog juli den sämsta månaden att ge sig upp i fjällen. Och ja, det kan vara en hel del insekter.

Om man tycker det är jobbigast att myggbetten kliar kan man käka allergitabletter, t ex Zyrlex eller nåt annat receptfritt.

Om man tycker det är jobbigt med myggor i största allmänhet, så kan man med fördel uppsöka lite mer höglänt terräng, med lägre temperatur och lite mer vind. Men också mer sten. Bara att välja.

mvh Filip
 
När det gäller mygg kring Keb så är det värst mellan Nikka och Kebnekaise fjällstation. Väl där, ovan fjällbjörkskogen, så är det lugnt.
 
När det gäller mygg kring Keb så är det värst mellan Nikka och Kebnekaise fjällstation. Väl där, ovan fjällbjörkskogen, så är det lugnt.
I sådana fall är det rätt unikt för Kebnekaisefjällen - jag har aldrig varit där så jag vet inte. Men på alla andra ställen så finns det gott om mygg också ovanför trädgränsen, de brukar bara hålla sig nere i gräset och ljungen så länge det blåser.
 
Jag skulle avråda från att vandra så tidigt. Inte pga mygg - de har inte vaknat ännu, utan pga att snön ligger kvar och gör det svårvandrat .

Jag gick Abisko-Keb-Nikka för ett par år sedan runt midsommar. Tjekktja-passet var snötäckt från fem km innan stugan och hela vägen över. Snölagret var så tjockt att kryssmarkeringarna med nöd och näppe stack upp.

Pga snösmältning, mycket vatten och massa snö som kyler av luften var dimma och regn standard på eftermiddagarna. Vi försökte ta oss till Nallo men fick vända om. Allt var vitt, vitt, vitt och vi pulsade till midjan i blötsnö...

Det var ju en intressant upplevelse men jag föredrar senare vandringar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips