Mygg runt abisko och keb

Tjenare

Fick höra av kollegan på jobbet som varit lite grann runt om i fjällvärlden och jagat att det är jävulskt mycket mygg runt juli. Vi är 3st som hade tänkt ta keb toppen och lite annat smått och gått veckan efter midsommar och eftersom jag själv inte har nån erfarenhet av att vandra där alls så skulle jag vilja lite andra åsikter om just den tidpunkten på året.

Sen så rutt förslag eller platser som är ett måste skulle vara trevliga att veta med, gör inget om det är långt att gå eller jobbig terräng så länge det är en upplevelse.

Tackar.
 

avslutad210712

Gäst
Själv tycker jag att myggryktena är fruktansvärt överdrivna när det gäller fjällen. Visst kan det vara djävulskt med mygg men de gånger jag råkat ut för det har varit just före det har börjat regna. I övrigt tycker jag att det är rätt lätt att stå ut med de små älskade blodsugarna
 
Jag tycker själv att myggen sällan är några problem. Däremot schwijan.... ujujuj!

Måste vara det samma som jag har fått lära mig kallas svidd, du kan knappt se de små uslingarna men de sabbar handlovar och vrister bl a. Knotten som är större kan också driva en till vansinne! Men mygg är inte lika jäkliga tycker jag i jämförelse med de två första.
 

avslutat-1105

Avslutat
Om man vill minimera möten med mygg så är nog juli den sämsta månaden att ge sig upp i fjällen. Och ja, det kan vara en hel del insekter.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Om man vill minimera möten med mygg så är nog juli den sämsta månaden att ge sig upp i fjällen. Och ja, det kan vara en hel del insekter.

Om man tycker det är jobbigast att myggbetten kliar kan man käka allergitabletter, t ex Zyrlex eller nåt annat receptfritt.

Om man tycker det är jobbigt med myggor i största allmänhet, så kan man med fördel uppsöka lite mer höglänt terräng, med lägre temperatur och lite mer vind. Men också mer sten. Bara att välja.

mvh Filip
 
När det gäller mygg kring Keb så är det värst mellan Nikka och Kebnekaise fjällstation. Väl där, ovan fjällbjörkskogen, så är det lugnt.
 

avslutat-1105

Avslutat
När det gäller mygg kring Keb så är det värst mellan Nikka och Kebnekaise fjällstation. Väl där, ovan fjällbjörkskogen, så är det lugnt.
I sådana fall är det rätt unikt för Kebnekaisefjällen - jag har aldrig varit där så jag vet inte. Men på alla andra ställen så finns det gott om mygg också ovanför trädgränsen, de brukar bara hålla sig nere i gräset och ljungen så länge det blåser.
 
Jag skulle avråda från att vandra så tidigt. Inte pga mygg - de har inte vaknat ännu, utan pga att snön ligger kvar och gör det svårvandrat .

Jag gick Abisko-Keb-Nikka för ett par år sedan runt midsommar. Tjekktja-passet var snötäckt från fem km innan stugan och hela vägen över. Snölagret var så tjockt att kryssmarkeringarna med nöd och näppe stack upp.

Pga snösmältning, mycket vatten och massa snö som kyler av luften var dimma och regn standard på eftermiddagarna. Vi försökte ta oss till Nallo men fick vända om. Allt var vitt, vitt, vitt och vi pulsade till midjan i blötsnö...

Det var ju en intressant upplevelse men jag föredrar senare vandringar.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.