Motionscykel inför Vättern

Re: Tjej-vättern

pajaflow; sa:
Har en citybike o funderar på att investera i en räser. Naturligtvis är inte tio tusen kronorscykeln av intresse, jag vill köpa nåt begagnat för ett rimligt pris.

I tjejklassikertråden skriver du att du har en mountainbike, här citybike. Det är väl kanske egntligen sak samma vilket. Om det är en cykel med utanpåliggande växlar (dvs. ganska många växlar) och den inte är i alltför risigt skick så tycker jag du ska överväga möjligheten att köra på den cykeln. Försök hitta ett par riktigt smala slicks, kanske 1- 1,3" breda, sätt barends på styret så att du får fler sittpositioner och kanske en ny sadel om den du har är dålig. Sen plockar du såklart bort alla onödiga skärmar, pakethållare etc, inför loppet. Borde fungera utmärkt inför de tio milen.

/Andreas
 
Re: Re: Tjej-vättern

Hej Andreas,

tack för ditt svar. Jag har en citybike, jag skrev nog lite snabbt i det andra inlägget. Den är bara två år och i bra skick, har dock endast 7 växlar.

Tack så mkt för dina tips, skall nog överväga styret. Fast först får det bli cykelskor o riktiga pedaler.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Re: Re: Re: Tjej-vättern

pajaflow; sa:
Jag har en citybike, jag skrev nog lite snabbt i det andra inlägget. Den är bara två år och i bra skick, har dock endast 7 växlar.
Det är många som kör Tjejvättern på sådana cyklar. Loppet är 9 mil på en i mitt tycke flack bana. Det finns inget behov av jättelåga "bergsbestigarväxlar", även om många växlar alltid är trevlig.
 
Hej,

jo det vore nog trevligt... jag skulle gärna ha allt, det är helt enkelt en ekonomisk fråga. Jag får prioritera det viktigaste.

Cyklade du förra året?

Pia.
 
Oj!
Ok, då kanske du har några träningstips till mig? Eller annan allmän förberedelse?
Jag spinnar nu till en början medans det är isigt ute.
 
Beror på din ambition. :) För att ha en trevlig runda så kör de rekommenderade 30 milen. Förslag upplägg: börja med ett pass på 2-3 mil/helg när snön smält och fram i maj kan du köra 2-3 mil en vardagkväll och 3-6 mil på helgen. Passens längd kan variera med humör och hur mycket tid du har, men fega inte ur gång på gång! Håller du på mycket med annan sport (springer, simmar e dy) så behöver du inte alla cykelpassen, men du måste "köra in" dig på cykeln annars får du ont i rumpan eller nacke/rygg. Träna på den cykel som du tänkt ha på loppet, ställ in den så det känns bra. Träna även när det är kallt eller regnar, så du vet hur du ska klä dig då också. Träna gärna med andra för att få in rutinen att ligga bakom, att se sig om innan man svänger osv. (Inte riktig klungkörning, men lite disciplin när man kör ihop med folk man inte känner är bra).
Har du ambitioner på en snabb tid så kolla på rekommendationerna till Vätternrundan. Då behöver du ett gäng som drar ut dig när soffan lockar. Var bor du?
 
Hej,
Tack så mkt för ditt svar. Jag bor i Göteborg.

Jag och några på mitt gym skall köra ihop, så vi har bestämt ett antal söndagar då vi skall cykla tillsammans. Till en början en timma, senare två timmar och så vidare. Där har vi också tänkt att träna det här med gruppkörning.

Jag tränar rätt mkt annat, men jag kommer nu flytta fokus till att åtminstone köra cykling minst en gång i veckan.
Det här du skrev med 30 mil, är det nåt slags sammantaget man skall ha kört?

Hälsningar,
Pia.
 
Köp en begagnad racer från någon som är av samma längd som du själv. Då bör du få rätt cykel. För 10000:- bör du få en jättefin och problemfri cykel som inte kräver reparation och inte så mkt underhåll.

För dessa pengar kan du hitta en Ultegra utrustad ett år gammal racer.

Lycka till!

Mvh Mattias
http://www.mattiaslundqvist.com
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips