Mindre ryggsäckar och lättare.

Är det stor skillnad mellan ryggsäckarna. Som 65 liters, 70 liter eller 80 liters.
Jag har kollat på en del sidor och jag har sett ryggsäckar där på 65-70 liters och väger lika mycket som min 85 liters.
På min vandring tänker jag nog ta min 80 liters ryggsäck.
Jag funderar på att vandra i Alperna i sommar, men exakt var vill jag inte berätta än. Bergen är höga och det är vanligt att banta ner packningen en hel del och proviant finns oftast att köpa på vandringen. Jag tänker tälta med ett litet lättvikts tält.
Har läst massor och det är mycket vanligt att ha mindre ryggsäckar även när de har tält med sig. Jag tycker att det låter väldigt tufft och ha så små ryggsäckar och jag är van med lite vikt och grejjer i dom.
 
Låter tufffare att gå med stora säckar och mer vikt i brant terräng. Lätt är bättre. Jag klarar mig på 55 liter för en vecka i fjällen utan att köpa extra mat på vägen. 12-13 kg brukar den väga.
 
Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.