Med barn i pulka?

Hej!
Är det oansvarigt att åka långfärdsskridskor med barn i pulka? Förutsatt att man bara åker på kontrollerade banor eller tillsammans med en organisation som testar isen och besitter fullgod iskunskap?
 
Kör på bara, det har vi gjort. Har en Segebaden av äldre snitt. Hjälm, varma kläder eller åkpåse.
Det kan bli lite slängigt i kurvor men inte så farligt. Dessutom låter det en del.

//Per
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Jag inspirerades av ovan länkade konstruktion och gjorde ett underrede av bjälkvirke. Satte tre skenor från slaktade hockeyrör på. Lätt och ihopfällbar. Sågade ur och gjorde ett fäste för vår Segebaden i glasfiber, som sedan spändes fast med spännband. Drogs med lina i bälte. Enda problemet var att den ibland åkte lite för fort, svår att bromsa. Körde med släpande lina för hjälp med bromsning och ev nödstopp. Bädda varmt, så kommer barnen stortrivas!

/Mikael
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips