Liten bensinflaska

Jag har aldrig behövt så lite bensin ... men alkohol för förvärmning (av köket!) har jag haft i en liten fickplunta. Finns billiga av både aluminium och stål. Borde fungera för bensin också. Lättpackad till formen :) och oöm.
 
Gripens kemiskt rena bensin kommer i en liten flaska. Skulle den bensinen funka? Sedan när den är slut kan du säkert fylla flaskan igen på något sätt.

flaskan är utmärkt för mindre mängder (150 ml?) och det är samma kemiska rena bensin (läs heptan) som man köper på enliterflaska i målarbodar/gubbdagis.

tror det inte är någon bekymmer att förvara akylatbensin (aka gräsklipparbensin) i dessa heller.
 
Nu har trådskaparen inte varit inloggad på 12 år-
Jag köper heptan på 1-literflaska på Bauhaus. Mycket billigare (samma fabrikat) mot färgaffären som ligger granne med Bauhaus.

Bauhaus har 125 ml
https://www.bauhaus.se/bensin-gripen-kemisk-ren-125-ml.html
Fast literpriset på den lilla flaska är drygt 4 ggr större än då man köper 1 liter. Men vill man ha flaskan, som nog är påfyllbar så skulle jag inte tveka.

Men man ska inte ha för långt till affären. Idag och i går skulle sista kilometern till Bauhaus där jag bor nog ta 30-50 minuter med bil/buss. Cykel (dubbdäck) är lämplig när så många ska handa samtidigt.

Per
 
Glasflaskor finns från 2 ml och uppåt. För veckoändsbruk har jag en 1/3 l metallflaska som omväxlande haft bensin, fotogen och sprit i sig.

Små Gripenflaskor tappar med åren sitt mjukmedel och blir hårda och sköra.

Bränslet köper jag på dunk.

Invärtesbruket sköter jag med andra flaskor.

go Jul
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 7 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.
Till Tenol och förvärmning använder jag flaska från biltema, låsolja 50 ml (19:90). Precisionsdoseringstut, dryg att dosera. Räcker till säkert 10 förvärmningar. Och tack vare den långa tuten upplever jag att den inte kan brinna in i flaskan. Och 100% tät skruvkork som man kan lita på.
 

Bilagor

  • D48C51ED-6DFD-41CB-A5F2-CE6F443A12D5.jpg
    D48C51ED-6DFD-41CB-A5F2-CE6F443A12D5.jpg
    31.8 KB · Visningar: 369
  • F22D26D8-DF1F-4CEA-A36E-E425833B3C81.jpg
    F22D26D8-DF1F-4CEA-A36E-E425833B3C81.jpg
    29.4 KB · Visningar: 370
  • DBFDA95F-2B1C-476A-AE88-AA600A74902E.jpg
    DBFDA95F-2B1C-476A-AE88-AA600A74902E.jpg
    26 KB · Visningar: 398

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips