Lettman streamliner till havs?

Hejsan kanotvänner!
Någon som paddlat mkt med lettman streamliner?
Hur pass bra klarar sig den sig till havs? (bortsett från packningskapacitet...) Är det möjligt att t ex paddla öland - gotland eller är det allt för vanskligt, även för en duktig paddlare?
/martin
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Jag har inte testat Streamlinern till havs, men jag tror mig ändå kunna säga att den inte är alltför rolig att paddla i ordentlig havssjö pga stabiliteten och den relativt flata botten. Vid rätt tillfälle går det säkert att paddla Öland-Gotland med en Streamliner.

Det är bara du som kan bedöma ifall kanoten passar dig och miljön. Engelska kanalen har korsats i racingkajak, så varför säga att något är omöjligt?
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.