Laktosfri mat på vandring

Hej!

Vi är ett gäng som ska upp till Jämtland till sommaren och min kära sambo är laktosintolerant så tänkte höra om någon kan ge lite tips på olika frystorkade rätter som inte innehåller laktos. Eller bra recept som man kan tillaga och torka själv i en vanlig ugn.

/hjälpande sambo.
 
På blå bands hemsida för frystorkat kan man filtrera på laktosfritt. Väldigt smidigt och har lett till att jag nästan uteslutande använt deras frystorkade käk på senare år.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Även REAL turmat har laktosfri kost. Vill även tipsa Lactrase GO som finns receptfritt. Tar man en eller två såna innan en måltid klarar iallafall jag att äta en ”vanlig” måltid
 
Välkomna till Utsidan :).

Ni har redan fått tips om frystorkat och har säkert själva koll på laktosfritt till andra måltider (frukost, mellanmål, tilltugg...).
Tips om värdiga ersättare i pulverform till mjölk (eller "mjölk") i muslin eller morgongröten finns anars i denna tråd.
Skirat smör brukar funka för dem som inte tål vanligt smör, men testa helst hemma först.

Annars får ni bära lättare och äta godare, om ni tänker bortom de färdiga frystorkade påsarna. Man behöver inte ens torka så mycket hemma, det går att hitta mycket "färdigtorkat" i vanliga mataffärer utan att det står "frilufts-" nånting på förpackningen. Couscous och finare bulgur behöver bara svälla i hetvatten (förutsätter att ni har en "grytmysare" - isolerande fodral till kastrullen). Bönpasta med kort koktid (jag bryter den i småbitar för ännu kortare) är min egen proteinrika favorit. Alla sorters frön, nötter och rostade kikärter funkar fint som kaloririkt tilltugg. Här finns en lista med diverse bra proteinkällor, de flesta laktosfria. Ännu fler spännande färdigtorkade ingredienser brukar finnas i invandraraffärer - massor med tips finns samlade i denna tråd.

Sen kan man själv komplettera med sånt som är enkelt att torka: grönsaker efter tycke och smak, tomatsåspulver (jag utgår från någon god tomatpuré, som redan är koncentrerad), hackade svarta oliver, svamp, auberginer, strimlad purjolök etc. Lat som jag är använder jag ofta frysta wokblandningar, fryst hackad spenat och andra genvägar - de är då redan ansade, finfördelade och förvällda.
Här ett exempel på vad jag hade med på en av mina turer.

Det finns faktiskt mycket och god mat, som man inte ens behöver ett kök till - exempel i denna tråd, det mesta laktosfritt.

Botanisera gärna vidare i delforum "Friluftsmat", och särskilt tråden "Torka mat" med hjälp av sökfunktionen, där finns massor med tips.
 
Amen. :) Bättre svar kunde ni inte få!

Instämmer!

Vill slå ett slag för kokosmjölkpulver! Gott, krämigt, massa kalorier! Funkar till varm choklad, gröt, pastasås osv.

Finns laktosfritt mjölkpulver också. Men kokosmjölkpulver är godare..

Testa att mixa torkade tomater med nötter. Och lagom kryddor. Släng ev i lite torkade grönsaker. Blir krämigt, gräddigt, gott och mättande. Lätt att förbereda också!!
 
Många bra svar redan!
Skulle bara vilja slå ett slag för vanlig köttfärsås baserad på krossade tomat, innehållande mager nötfärs och rivna morötter bla. Uppkryddad med chili, curry, örtkryddor etc.

Bred ut på en ugnsplåt så mycket som ni brukar äta och torka i ugnen ca 50-60C tills allt vatten är borta. Blötlägg gärna innan den ska tillagas i en vattenflaska på förmiddagen, och koka därefter upp med pasta på kvällen.

Man kan göra motsvarande för en het chili på nötfärs med kidneybönor, krossade tomater och torka hemma, därefter servera med couscous/bulgur.

Går utmärkt att torka salladkyckling och göra någon curry gryta med tikka masal och kokosmjölkpulver samt olika torkade grönsaker.
 
Stort tack för alla tips och hjälp! Blir att testa sig fram och se vad som passar i smaken. Glad att jag hitta hit till detta forum, många hjälpande själar!

Lactrase GO Fungerar inte hos min sambo men glad att det fungerar för dig Underlig Hök :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips