Korta liggunderlag, dina erfarenheter

Både Thermarest och Exped gör korta liggunderlag (typ 120 cm). Jag har aldrig provat, men kan tänka mig att det funkar bra och vikt och volym (och kronor) sparar man helt klart. Vilka är era erfarenheter? Vilka är nackdelarna? När tar du med det långa istället?
 
Jag tycker att ett kort liggunderlag, kompletterat med en bit vanligt (gärna en tunnare, billigare, variant) för nederdelen av kroppen fungerar alldeles utmärkt. Har kört med ett 3/4 Therm-A-Rest plus en bit noname (527 g + 94 g).

Vill man pusha det längre kan man test med ett InsulMat ÜberLite. Det fungerar dåligt som enda skydd för överkroppen, men som förstärkning till ett hellångt vanligt är det 250 g go komfort. Och fortfarande lättare än ett hellångt uppblåsbart. ÜberLite + Jysk/Rustas yogamatta = 400 g, fast jag tycker att yogamattan ibland ger coldspots även under benen, så jag letar efter ett lika lätt alternativ som inte blir så hoptryckt.
 
Hade ett Thermarest 3/4 lättvikts liggunderlag, funkar bra i kajaken! Men det var ett dåligt val såklart på en vinterpaddling,trodde jag skulle frysa ihjäl :)
Så nu använder jag alltid full längd för att unvika mark kylan!
Men såklart helt ok för varma dagar!

/Janne
 
Jag har ett Exped downmat short som jag främst använder i min hängmatta. Downmat är rena lyxen att sova på men anser inte att mina ben behöver den lyxen, så en ryggsäck eller en ihopknölad pressening går lika bra för dom.
 
Har sovit på ett Uberlite + ett 60 cm gammalt fjällräven liggunderlag, ca 500 g, en stor del av sommaren, har aldrig sovit så bra!!! men då har jag att jämföra med att bara sova på ett cellplastunderlag!
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Jag har ett kort liggunderlag från Mammut som jag använder tillsammans med ett fullängds Z-lite. Tycker att det är bra att ha ett pålitligt och tåligt liggunderlag av fullängd, både i och utanför tältet. Det självuppblåsande (?) kortare liggunderlaget använder jag bara för att höja sovkomforten.
 
Verkar som alla har kommit på ryggsäckslösningen; även jag har prövat 3/4 therma + säck. Funkade men var lite bökigt. Har sedan återgått till Ridgerest.
 
Korta liggunderlag hmmmm.....................
 

Bilagor

  • ligg.jpg
    ligg.jpg
    165.2 KB · Visningar: 1,335
Prolite 4 short med Jysk-liggunderlag

Jag kombinerar Prolite 4 short med ett Jysk-liggunderlag. Det blir väl 647 gram totalt. Det kan vara en nackdel att ha ett kort liggunderlag. Ibörjan hade jag svårt att få termarest, liggunderlag och ryggsäcken till ett jämnt liggunderlag. När jag ligger på termarestet, då kan underkroppen ligga lite lägre pga tunnare liggunderlaget eller ryggsäcken inte fyller ut ordentligt. Hoppas någon förstår vad jag menar. När jag vaknar på morgonen kan jag känna att jag sovit ojämnt. Dvs överkroppen i högre nivå och underkroppen i lägre nivå på liggunderlaget. Men sist nu i Pyreneerna alldeles nyligen har det fungerat bra.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips