Köptips för GPS tack!

Jag och några kompisar funderar på att ge bort en GPS i 30-års present, men vad ska man tänka på när man köper GPS? Hur många märken finns det, jag känner till Garmin, Magellan och Silva? Finns det några bra nätbutiker som säljer GPSar? Den får heller inte vara allt för dyr!

Tack på förhand!
/Helena
 
Utemagasinet

Hej

I nyaste nummret av Utemagasinet har dom en översikt av GPS-marknaden. Där kan du nog få bra tips.

MVH Daniel
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
eTrex saknar vissa saker

eTrex och eTrex Summit saknar vissa ”bra” funktioner som finns på dom ”gamla” modellera. Den stora knappen ”rocker pad” saknas, siffrorna är små, det går ej att backa i menyerna, man kan ej ställa in tid mellan punkterna i trackminnet.

På dom nyare eTrex modellerna Venture, Legend och Vista är bättre i mitt tycke, då dessa brister är åtgärdade. Att påpeka saker för vissa tillverkare hjälper, det är säkert fler än jag som skrivit till Garmin och påpekat bristerna i eTrex och eTrex Summit.

/ Per Brune 12CX ägare
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.
Svår fråga

Det beror väl på vilken man gillar bäst. Själv provade jag både Garmin, Silva och Magellan för att i slutändan välja Magellan 315. Mest beroende på att jag ansåg menyerna på denna mest lättöverskådlig.
Ännu har jag inte ångrat valet.
Så egentligen borde eran kompis själv få välja den som passar honom bäst.

Robert.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.