Köpa ny cykel - tips?

okej cykelfantaster, hjälp en totalt vilseledd cykelidiot till det korrekta köpet. Min förra cykel (cyclepro ambush) vart stulen i höstas och nu till våren börjar det bli dax för en ny. Nån som har tips på bra tillverkare/modell eller var man handlar etc?

Cyklar mest inne i stan men vill absolut ha en moutainbike. Max 7000:-

ALL info är välkommen... är shimano alivio bra? suger scott usa? kräver 24 vxl mer mek än 21?
 
Har precis köpt en Scott Sportster...den funkar hur bra som helst. 27 växlar funkar fint. Har kört "ren" MTB (scott) tidigare men tröttnade på 26 tums-storleken. Hybriderna med de nya lockoutgafflarna är bra eftersom du slipper "svampigheten" inne i stan eller ute på landsvägen. Varför skulle Scott suga?
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
var mer en undran om det finns vissa märken man skall hålla sig borta ifrån. Jag var helt nöjd med min ambush (som jag antagligen misskötte satan) men jag har ju inget att jämföra med.

Fick lära mig häromdan att ingen cyklist med vett i skallen lägger kedjan på yttersta kransen fram och innersta bak eftersom det uppstår en viss bryteffekt som sliter på både kuggar och kedja. På den nivån ligger jag...

Har kollat på "TREK 4300 disc" men jag kan inte säga mer om den än att den ger ett bra intryck.
 
TREK'en kostar 6595:- inkl moms. Svinbilligt? tokdyrt? normalt? Den sämsta försäljaren i svenige skulle kunna blåsa mig just nu... ;)
 
finns en sak som skilljer

jag tycker det enda som shiftar mellan alla mtb tillverkare är ramen, nästan alla kör ju me shimano grejer. om du rensar bort alla växlar å nav vad har man kvar då, jo ramen. ok nu kommer säkert nån att påpeka att det här å det där märket gör också växlar men det är shimano man ser
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Kör också mest inne i stan(tyvärr). Köpte en Scott Tampico med full deore förra året, funkar hur bra som helst både i stan och skogen. Gick lös på 7000 har jag för mig.

///Björn
 
Gå till en av de större cykelbutikerna och be att få se på förra årets cyklar. Se sedan till att få ett riktigt bra pris på en cykel i en storlek som passar dig. Det är svårt att få det mer prisvärt än så när man handlar i butik.

/Mattias
 
Brukar bra firmor skräddarsy cyklar åt kunder? Exempelvis "Jag vill ha en billigare stel framgaffel istället för den fjädrande, samt shimano Deore XT istället för Alivio" och så byter dom? Eller måste man köpa cykeln som den är och sedan köpa extra även om man vill "nergradera" från fjädrande till stel framgaffel?
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.