Köngor till vandring i italien?

Är så att jag ska till Italien och knalla runt juni juli och då undrar jag vad jag ska ha för kängor de kängor. Jag vet inte riktigt hur varmt det kan bli men vad jag hårt från vänner kan det allt bli från 20-40 grader varmt. Är det då ökenkängor som gäller eller skulle jag klara mig med mina vanliga vandringskängor? Kan tilläga att mina fötter brukar svettas rätt friskt.
 
Vad är det för terräng? Det är stor skillnad på alpin terräng och att gå på stigar/vägar. De kängor man finner i andra europeiska länder brukar vara anpassde till värme genom att de bara saknar plastmembran.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Mest väg kommer att det att gås på packningen kommer väl väga 15-20kg. Har ju ett par hanwag alaska men de är troligtvis för varma eftersom de är ju fodrade och har gtx .
 
Efter ha frågat runt lite så har jag fått tips på meindl safari och de var inte heller så särskilt superdyra så kan de vara något?
 
Kan ju inte påstå att jag vet egentligen...
Men om det är varmt (vilket det såklart är) borde då inte så enkla kängor som möjligt vara bäst? syftar då på rena skinnkängor helt utan membran eller syntetlager, rent skinn rakt genom om möjligt? Visst, du kommer svettas, men det gör jag i vanliga träningsskor om det är varmt med, fördel med skinn är att fukt kan gå rakt genom.
Kanske det finns kängor i någon typ av mesh, det är ju luftigt och fint? Men smutsigt såklart om du ska gå i det stendamm jag iaf förknippar med spanien.
Eller varför inte skippa kängor helt och gå på lättviktarnas meshskor av vanlig träningsmodell.
 
Jag gick en dag längst gudarnas stig i amalfikusten i italien i mitten av Juli förra sommaren, kan intyga att det är varmt, jävligt varmt, och torrt. Lokalbefolkningen som givetvis också njuter av landskapet går inte på högsommaren, dom vet bättre. Vi fick kommentaren "You walked the path now? You're strong!" när vi kom fram..

Precis som det bara är utländskaturister som går i vinterfjällen tidigt på sässongen här i sverige så är det utländska turister som vandrar i italien på högsommaren.
Du bör ställa dig frågande hurvida du behöver kängor eller inte, kom ihåg att bära tungt straffar sig så mycket mer när det bär av uppför.

Men det är fantastisk skillnad att vandra här och i italien, amalfikusten är vacker. Var ska du?
en liten bild för att peppa lite..
2vl2t12.jpg


Och tänk då att stigen går som en kringelkrok runt hörn och in i raviner, utsiken förändras varje minut :)
 
Senast ändrad:
Mest väg kommer att det att gås på packningen kommer väl väga 15-20kg. Har ju ett par hanwag alaska men de är troligtvis för varma eftersom de är ju fodrade och har gtx .

Jag har gått mycket i Italien, men bara i Alperna. Där gäller förstås fotknölshöga kängor för de allra flesta, bland annat för att skona hälsenorna. De är då så pass lätta (lite drygt 1 kg) och luftiga att jag kan ha dem på under hela den långa resan, under besök i städer på hemvägen, etc.

Om inte terrängen är brant och instabil är det inte motiverat med kängor.
T ex vid mina fåtaliga låglandsvandringar i Sverige har jag alltid använt låga vzandringsskor eller löpardojor.

New Balance gör en lätt sko med bra och stabil sula, i viktsklass c:a 7 hg paret.
 
Hart undertlag

Sten och hart underlag , inga mjuka fjällängar. Varmt, det är nog vikttigare att de kan släppa ut mycket fukt än att de skyddar fran fukt utifran.
 
Kommer ju gå på både och men vet ej var, så kängor skulle vara att föredra. Frågan är vilka, måste ju vara några som kan andas...
 
Jag är också en "fotsvettare" och har vandrat en del i varma klimat på väldigt steniga och branta underlag. Vilka skor man behöver är kanske individuellt, men här är mina personliga slutsatser:

För mig har lågskor funkat bäst. Lågskor som har en bra sula ger tillräckligt stöd, iaf har jag aldrig haft något problem. Dessutom är det skönt med något som är lätt och smidigt på foten när man går brant upp/ner en stor del av tiden. Gå med vandringsstavar för bättre balans, det skonar dina vrister på knöliga underlag och dina knän när du går nedför. Jag upplever det dessutom som att stavar besparar en hel del energi när man går brant uppför.

Högre skaft gör skon varmare, men även med lågskor bli fötterna varma. Därför bör du alltid ta av skorna vid varje paus, gärna strumporna också. Gör man det klarar fötterna värmen även om man har GoreTex el.likn.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips