• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

klättrare i dalsland/värmland i sommar?

jag kommer befinna mig i töcksfors med omejd i sommar och undrar om det finns folk runtomkring som klättrar? jag har ingen kännedom alls om klättring i området, men ger mig gärna ut på nya äventyr och träffar mer än gärna nytt klätterfolk, så hör av er!
- Anna
 
Hej hej,

jag är i Värmland fr.o.m mitten på Juli och ett par veckor framöver. Då kanske vi kan hitta på något?

Mvh Johannes

johannes@fredheim.com
 
Var klättrar man?

Råkade bara se den här tråden. Har sökt på nätet efter klättring i Dalsland, men hittar i stort sett ingenting. Äventyrsföretagen nämner klättring, men det verkar inte röra sig om annat än konstgjord sådan.

En snabb kik på en karta visar å andra sidan att det borde finnas många branter där det i teorin skulle kunna finnas fin klättring. Till exmepel längs med Stora Le. Nån som vet nåt?

Att kombinera kanot och klättring vore till exempel en ganska fin semester, eller hur?
 
Men Dalsland?

Ja Årjäng ser ju fint ut! Men hur var det med Dalsland? (Bor i Göteborg så Värmland är lite långt att åka...)

John
 
Gbg- Årjäng ca 2.5 h
Klättringen räcker en hel dag och klippan ligger precis vid en stor badplats, nära till camping och tältplatser.
Långt? Kom upp till norrland så kan jag visa dig långt! :)
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Ja ja... Det är taget ;-)

Fast med min mikroskopiska bil och bebis där bak så kan 2,5 timmar i Götaland kännas som Vilhelmina - Vaisaluktavaarakaisejokk flera gånger om.

Allvarligt, vad jag egentligen är ute efter är lite nyturspotential, och i Bohuslän är det om inte slut på turer så i alla fall redan ganska exploaterat.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.