Kartreferens

Hej.

Tänkte vända mig till de oraklet utsidan.se medlemmar med en fråga om GPS.

Trots mycket tänkande har jag inte klurat ut det.

Hur ska jag ställa in min Garmin GPS 60 för att den ska matcha norska turkarter.

På kartan står det:

UTM rutenett i blått referer till EUREF89 (WGS84)

Om jag i GPSen ställer den i UTM UPS får jag referensystem WGS84 så det kanske är rätt?

Jag har bara kört rikets nät och RT90 förut för att ta ut waypoints på kartor.

Jag vet hur jag gör på den norska kartan (finns en fin beskrivning) men det blir 1 siffra mindre än vad GPSen vill ha eller så är jag blind.

Hur som helst. Tips välkommnas med varm hand för jag förstår mig inte på norska kartor... ;)

// Emanuel
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Kolla på den norska sidan http://www.gps.no/mbbs2/category-view.asp
Antigen under GPS generellt eller under Garmin GPS. Frågan har antagligen varit uppe ett flertal gånger där.

Edit: såg att du fått ett liknade svar medan jag skrev. Jag skriver inte så fort.

Per

[Ändrat av Brune 2006-04-17 kl 20:49]
 
Om det fattas en siffra är det förmodligen upplösningen det skiljer på. Garmin stödjer UTM ner till meterssiffran. Då har man positioner i stil med 33 V 423455 6271251. Om du får en siffra mindre, enligt någon anvisning, får du fylla ut talet med en extra nolla till höger.

Anders
 
EmSt; sa:
Jag vet hur jag gör på den norska kartan (finns en fin beskrivning) men det blir 1 siffra mindre än vad GPSen vill ha eller så är jag blind.

På de norska kartor jag har kan man i nedre vänstra hörnet av själva kartan se koordinaterna med 7 siffror för nord och 6 siffror för ost t ex 7432000 och 532000. Ungefär i mitten nedtill finns angivet zonen med 33 W. GPS'n ska vara inställd på UTM UPS och WGS84. I GPS'n visas då både nord och ost med sju siffror men den första i ost är en nolla. Exemplet ovan ser i GPSmap 60Cx ut ungefär så här

33 W 7432000
UTM 0532000

Bertil
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Se där, då var det i den andra änden av numret som det fattades en siffra.
Jag hade ingen norsk karta att jämföra med.

Anders
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.