Känga eller pjäxa? Önskar Tips för bekvämare åkning

Hej!
Önskar tips på bekväma köngor/pjäxor att ha vid långfärdsskridskoåkning. Införskaffade först ett par Ludhagsskridskor med bindning, men kängorna gick sönder i sulan. Sedan impulsköpte jag vid stängningstid ett par nya skridskor i paket med kängor på bindning. Nu tycker jag att jag snabbt blir kall om fötterna i dessa och att de är lite väl hårda så jag får snabbt ont i fötterna :-( Har ni något bekvämt att rekommendera? Känga eller pjäxa, vad är bäst?
(Dam strl 37)
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Har du smala eller breda fötter? Hög eller låg vrist?

Crispi Stetind är det en hel del som gillar.

Men skatepjäxor och bindningar är betydligt lättare. Sämre att gå i.


Thure
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.