Jag vill leva i vildmarken en längre period, möjligen över vinter.

Där jag bor nu finns inte vildsvin, men när jag bodde i Stockholms län såg jag ofta både rådjur och vildsvin. Rådjur behövde jag inte ens gå ut i skogen för att se. Vid sällsynta tillfällen kunde de dagtid komma in i tätorten för att käka i trädgårdar.
Från ämnet för tråden, men ändå. Jag hade önskat att rådjuren i trädgården var sällsynta dagtid... de smaskar glatt i sig av vår buffé av allt från nyplanterade träd och buskar, till tomatplantor, vinbär och murgröna, alla möjliga tider på dygnet. Suck.
 
Från ämnet för tråden, men ändå. Jag hade önskat att rådjuren i trädgården var sällsynta dagtid... de smaskar glatt i sig av vår buffé av allt från nyplanterade träd och buskar, till tomatplantor, vinbär och murgröna, alla möjliga tider på dygnet. Suck.
Just därför är Eternalbeings kommentar om att "det finns inga djur i Sverige" svår att förstå. I ditt fall behöver du bara titta ut genom fönstret för att se rådjur!
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
ja leva på jakt är omöjligt i sverige med alla lagar
Som sån vildmarksromatiker brukar inte lagar var några hinder? Det brukar mer va själva dödandet som är jobbigt då de inte brukar ha erfarenhet av sånt och ofta tycker de synd om djuren.

I såna här trådar brukar TS :arna ofta mest söka nån form av bekräftelse för ens tankar, men sällan blir ideerna förverkligade.
 
Det stora problemet med att leva på jakt är väl att om man fäller större vilt så är det under stora delar av året rätt svårt att spara köttet tillräckligt länge.

Man får också konkurrens med andra rovdjur. Jag minns en säsong av serien Alone där en deltagare lyckas fälla en älg med pilbåge. Men en järv och fåglar äter upp det mesta av fettet på köttet, trots att han bygger en hög plattform där han förvarar det så lyckas järven klättra upp. Han får också besök av en björn, men det slipper man ju kanske i stora delar av Sverige.

Det var väl även det problemet som illustreras i Into the wild, köttet blir uppätet av fluglarver?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips