Ingår sändarbälte när man köper pulsklocka?

Jag vet också oftast var jag sprungit men när du kan se puls och geografi i närliggande grafer kan du se om hur pulsen normalt ökar i uppförbackar etc. Jag har själv mellantinget Suunto X6HR som mäter puls och höjd via lufttryck så jag kan på datorn få grafer med puls och omräknad höjd vilket roar mej. Hade ännu hellre haft även GPS och karta + puls och höjd. Min dröm vore ett blåtandpulsband och en java-aplikation till SonyEricsson C702i och jag har har skicaktdenna dröm till SonyEricsson, strax före Nokia lanserade sitt blåtandspulsbälte.... ;-(

/Patrik
Om höjdmätningen hade funkat bra så hade det varit en utomordentligt nyttig funktion. Tyvärr är höjdprecisionen väldigt dålig med GPS. Värdena för höjd är i stort sett oanvändbara. Där har du helt säkert större nytta av mätaren i din Suunto.

Jag bryr mig av flera olika skäl inte särskilt mycket om pulsen. Den enda egentliga nytta jag har av min klocka är att den ger distansen och kilometersnitt- jag springer mest på vanliga vägar/grusvägar och vet (visste tidigare) inte hur långa rundorna är.

Men smaken är som baken. Många kommer bra överens med sina 305/405 :)

Glömde nämna att det på Sporttracks hemsida (ett tredje parts-program för 305/405) finns ett tillägg som korrigerar höjden så den blir rätt. (Jämför kooridinaterna med nån databas på NASA och ersätter dem mot NASAs data om de inte överensstämmer). Jag har tagit hem det men inte lyckats installera det.

Elle-Belle, jag har haft ett par polar. De funkade bra.
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Hej!

Nu har jag beställt en Polar, får hoppas att den är värd dess ansenliga kostnad... Längtar tills den kommer så att jag kan svettas lite under "kontrollerade former"!


Hare gött,

Elle
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips