Hur sover man i djungeln?

Jag ska ner till Thailand och Malaysia ett par veckor i mars och tänkte försöka få tag på någon tour operator som kan ta med en på lite trekking och övernattning i djungeln. Jag har förstått att man ska ha myggnät med sig, men vilken typ ska det vara? Vilka typer av "camps" sätter lokala tour operators upp? Hammock? A-frame? Sova på djungelgolvet? Tält? Vad är vanligast. Det har troligen lite betydelse för vilket typ av myggnät man ska skaffa. Jag misstänker tex att myggnät runt en hammock är lite speciella kanske..

Har någon koll på bra myggmedel. Jag tänkte skaffa det när jag kommer ner, om det är så att de använder starkare medel än vad som finns att köpa hemma i Sverige. Vad tror ni?

Mvh
Olle
 
oeriksson; sa:
Har någon koll på bra myggmedel. Jag tänkte skaffa det när jag kommer ner, om det är så att de använder starkare medel än vad som finns att köpa hemma i Sverige. Vad tror ni?

Jag har inte varit i Sydostasien, så jag ska väl egentligen hålla tyst, men i Costarica fanns det inget som var verksam mot knott och flugor (bara mot mygg). Som tur var hade jag Wilmas vildmarkssmorning med, det funkade, men man måste stryka på väldigt ofta.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Hejsan, vi var på Borneo (malaysia Sabah/Sarawak) i Oktober/November. Vi käkade hela tiden Malarone och hade också köpt myggnät som vi använde en natt. Den natten sov vi ute i djungeln vid kinbatang river (?) På vår camp där var det mer vandrarhemsstuk så jag misstänker att det inte riktigt är svaret på din fråga...
Vi köpte iaf ett hyffsat billigt (under 20€ tror jag) på globetrotter som vi sedan impregnerade med något giftigt.
I fråga om myggmedel så finns det iaf här i Tyskland myggmedel med DEET i som ska vara bra.. vi hade en sån flaska, om det hjälpte är svårt att säga, men jag inbillar mig det iaf.
 
Har begränsad erfarenhet från Asien

I Afrika har jag dock använt tält och i Sydamerika både tält och hängmatta. Myggnät för hängmatta är speciellt utformade så de kan nog vara svåra att hitta i Sverige.

Enkelt sagt är nog tält mer insektssäkert, men det blir varmare och klibbigare.

Bungalows/hus etc kan vara av varierande kvalitet, så av den anledningen kan det vara skönt att ha med ett vanligt myggnät från Sverige. Tveksam om de fortfarande är impregnerade (kolla med infektionskliniken). Huvudsaken är ju dock att de är hela!
 
Afrika och malaria...

Efter att ha spenderat 7 månader i Afrika så har jag ett par heta tips till dig!

Om det är risk för malaria där du är så ät Malarone, en om dagen och glöm INTE bort det!
Lariam finns oxå men det ger mer biverkningar!

I samband med mörkret faller så använd tät klädsel, dvs långbyxor/långärmad!
Använd myggnät i den utsträckning som du kan när du sover...
Myggoljor och så använde jag aldrig!

Ha kul i djungeln :)!

//A
 
Att komma upp från den fuktiga komposten är det första man bör göra. Så slipper man smågnagare och tjusiga tusenfotingar mm. Där faller tält ifrån.
A-frame bädd där näthängmattan spänns ut fungerar. Över bädden myggnät överst regntak. Tillräckligt stort myggnät. Provbygg hemma.
Köp myggmedel lokalt då de har kraftfullare saker än vad som får säljas här. Ät malaria-profylax före utresan till efter hemkomsten. Glöm inte batterier till pannlampan och öronpluggar. Mörkt och mycket ljud.

Go tur
 
Vandrare; sa:
Som tur var hade jag Wilmas vildmarkssmorning med, det funkade, men man måste stryka på väldigt ofta.

Wilmas är det absolut bästa myggmedel jag använt, och det luktar så gott också. Man bör dock vara försiktig med att använda det i stark sol, jag brände mig något helt fruktansvärt för ett par år sedan p.g.a. detta.
 
Har också varit åtta månader i Afrika (Liberia) och det som var mest irriterande var myrorna, inte myggen. Kolla övernattningsplatsen ordentligt innan!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips