Hur ska en ryggsäck sitta?

Dum fråga kanske, men är man grön så är man... Har precis skaffat mig en Haglöfs Topo 90-110 och det är ju, för en rookie, ett virrvarr av remmar och justeringsmöjligheter. Så hur ska en ryggsäck sitta korrekt? Är det bara att justera in så den sitter skönt och vara nöjd så?
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
De grundläggande stegen är att avbärarbältet ska täcka höftbenskammarna och att man därefter anpassar rygglängd och axelremmar så att toppstramarna (load lifter straps) hamnar i rätt vinkel. Sedan är det upp till dig, hur du vill fördela tyngden mellan avbärarbälte och axelremmar, etc etc.

Här är Arcteryx guide till att ställa in en ryggsäck.
 
En generell regel

Är att bära 60-70% av vikten på höften och resten med axlarna, men vissa föredrar andra preferenser...

Mvh troswe
 
Lånar tråden lite..
Jag har ett par olika säckar, men när jag har lagom lite packning, tex under 15 kg, så kör jag nästan enbart med axelremmarna och inte höftbältet. Ryggen jag har är en halvgammal gg mariposa plus, sk ul säck. Hur bär de flesta? Med höftbältet så går jag så klumpigt, blir som en stel robot i ryggen och har hellre vikten på axlarna, även om det blir lite tungt i längden och lite skav ibland.

Däremot om jag har den större ryggan med mer vikt, då måste jag använda höftbältet men säkert minst 50% av vikten på axlarna, säg totalt 20kg och uppåt.
Ryggan har höftbältet som är fäst mest i mitten, dvs det kan vicka med endel när höfterna rör sig när jag går. Den är en gammal macpac glissade, men det finns väl endel olika som har höftbältet som kan röra sig..

Då nu till mina frågor, hur bär ni era ryggsäckar, med höftbältet eller inte, och hur fördelar ni vikten?
 
100% höfter, eller egentligen mest svanken. Axelremmarna har jag bara till för att hålla in ryggsäcken mot ryggen, mer eller mindre tajt beroende på terrängen. Känner inte alls igen mig i att man går klumpigare med lasten på höfterna, snarast tvärtom - lasten förs över till kroppen lägre ner, med bättre balans som följd, och man är mer fri och rörlig i överkroppen.

Nu ska det kanske påpekas, att jag nuförtiden inte bär mer än 8-9 kg, men samma gällde, när jag bar mycket tungt under småbarnstiden. Det var såklart bara en riktig ramryggsäck, som kunde göra jobbet ;).
 
Med min senaste ryggsäck bär jag nog mer med höftbältet än tidigare, gissar minst 80-90% och det beror främst på att bältet fungerar riktigt bra. På mig kanske skall tilläggas.
 

Bilagor

  • GR.2014-06-12.R0007050.Crop.Exped-Expedition-80.jpg
    GR.2014-06-12.R0007050.Crop.Exped-Expedition-80.jpg
    129.3 KB · Visningar: 5,580
Hur man vill att ryggsacken skall sitta respektive hur man astadkommer detta ar givetvis individuellt, men detta ar hur jag gor.

1. satt pa dig ryggan.
2. spann axelremmarna relativt tight.
3. spann toppstramarna
4. spann brostremmen
5. spann hoftbaltet, sa hart du tycker ar bekvamt. kom ihag att det skall vara bekvamt aven efter nagra timmars vandring.
6. losgor axelremmarna nagot sa att axelremmarna trycker mer pa det "nedre framre axelpartiet" an rakt ovanifran. ju mer du losgor axelremmrna desto langre fran ryggen kommer sacken, sa gor det med matta sa du hittar den ratta balansen mellan att minska trycket pa axlarna och att ha kontroll pa sacken.

lycka till!
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips