Hur ser en bra fiske kniv ut

Jaha det är så klart lite olika från person till person som med allt annat:). Om jag ska göra fiske knivar så kanske man ska göra både med och utan jack på bladryggen. Jag hittade nån sorts gummi som jag ska prova att göra ett skaft av, det kanske kan vara en variant.

Vad tror ni om dom här som fiske knivar.

Fiske-kniv1.jpg


allround-kniv1.jpg
 
Den översta ska jag runda av spetsen på det blev vajsing i skärningen eller göra den spetsigare. Jag kommer nog att göra både spetsigare och rundade varianter.

Den undre är 195 mm lång och 27 mm bred och 3,5 mm tjock.
Den övre hittade jag inte nu, men den är lite smalare och något längre har jag för mej.

Seved
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Jo. Och kork eller syntetmaterial med liknande celluppbyggnad isolerar bra. Så även om det är lite kyligt blir man varmare på den sidav fingrarna som vätter mot handtaget, om du förstår hur jag menar.
 
Japp jag förstår vad du menar:). Jag ska kolla runt lite efter kork. Jag har gjort näverskaft förut jag tror att det blir nåt liknande med kork.

Seved
 
Kör med billigare standard, typ moras billigare varianter, inte så noga. Dock så brukar jag sjabbla bort nån per säsong så det är bättre med billiga grejer.
Knivar är förbrukningsvaror.
 
En vanlig Mora passar mig alldeles utmärkt som fiskekniv. Gillar bladformen och det gummerade skaftet på Clippern.
Det är väl bara när man kommer till matlagningen som jag upplever bladet som något kort, samt att den kanske inte är optimal som "priest".
Flyter gör den visserligen inte, men om den händelsevis skulle drulla i spat så har man alltid råd att köpa en ny.
Till fiske väljer jag den rostfria (nåja) modellen.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.