Hur lära sig säkerhet i Stockholmsområdet

Någon som vet vem man kan vända sig till för att lära sig säkerhet? Vore finfint att kunna göra det i bassäng nu under feb, mars, april och då i Stockholmsområdet. Sedan ute när det blir varmare i vattnet. Jag kan mönstra ett gäng på tre till fem paddlare för "privatkurser" eller om det finns någon som anordnar organiserade sådana. Jag tänker i första hand på räddningstekniker, eskimåsväng, likn. Glad för hjälp så snart som möjligt!
 
Hej, tack, hör av mif tilld em. Ett orosmoment är att de säger på hemsidan att de inte håller kurser 2006/2007 pga renovering i de bassänger de använder sig av.... Fler möjligheter någon?
 
Ett tips till, tusen tack. Hur hittar jag Frlftsfrmjndts kurser? Sorry för de primitiva frågorna. Är ganska nybliven havskajakägare ;-)
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
wawkee http://www.paddlingstockholm.se/

Jag gick eskimåsväng kurs hos wawkee för några år sedan
verkar numera heta http://www.paddlingstockholm.se/
seriöst och bra. Inomhus och bra blandning av teori o praktik. Fick nån kallsup för mycket o stöp på slutet,
men är väldigt nöjd.
 
Liiite gnälligt kanske... ;)

(Och kanske slår jag in öppna dörrar? Gärna det.)

Om man vill använda eskimorollen som säkerhetslösning; då tror jag att man först bör lära sig den (sure dude!). Och sedan bör man utsätta sig för massor av ofrivilliga vurpor i jobbigt/roligt vatten. Förslagsvis surf/lek eller kanske ännu hellre forspaddling.

Rollen har enligt mig inte så mycket med säkerhet att göra förrän den sitter DÄR och NÄR den behövs (och det är inte förberedd i bassäng, eller förberedd i en julivarm stilla vik).

Det övriga säkerhetstänkandet/görandet är alltså viktigt.

("Bassängrollen" är visst bra, men på många andra vis, exempelvis blir man tryggare i kajaken, alltså välter man mer sällan i de tuffa överaskande situationerna. Tänker jag.)

Mycket nöje!
Patric
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips