Huggormsserum till hundar

avslutad210712

Gäst
Handlar väl egentligen om cortison.

Funderar på att köpa på mig cortison till hunden bara för säkerhets skull när man springer ute i skogen. På jobbet sa de att det är dyrt i Sverige men billigt i Finland och eftersom jag bor nära Finland samtidigt som mina kunskaper i finska är lika med noll så undrar jag om någon vet vad jag skall fråga efter i vårt grannland?
 
Kortison är inte dyrt, däremot är det receptbelagt. I alla fall i Sverige och skulle förvåna mig om det inte är det även i Finland.
 
Cortison som skydd för ormbett är receptfritt i Finland och går du in på vilket apotek som helst och frågar efter cortison får du nog vad du behöver. Däremot har den senaste forskningen ifrågasatt om cortison verkligen hjälper vid ormbett....
koivu
 
Kyy tabletti

De kortison tabletter du funderar över heter "Kyy tabletti" och finns receptfritt i Finland. De är emot huggormsbett och getingstick. Har ännu inte själv behövt använda dem, men det känns skönt att ha med dem i väskan.
 
Prednosol.

Jag tror att man kan använda prednosol. Prednosol är ett cortisonprep. Fråga din veterinär som du även måste övertyga om att du skall få det på recept.

Kanske enklare att korsa gränsen till Finland...
HaD!
/ Matti
 
Rättelse Kyypakkaus

Paketet heter alltså "Kyypakkaus" och innehåller hydrokortison, 50 mg. Var ju tvungen att leta fram min för att se att datumet var okej och då såg jag att jag hade gett fel namn =)
I år är det mycket huggorm. Jag vet redan 2 hundar som har blivit bitna.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Jag har precis varit ute på en vandring med hunden och fick Prednisolon utskrivet till min hund. Det kostade mig 47 kr för 25 tabletter och ett kort samtal till veterinär. Tabletterna räcker länge, min hund på 24kg skulle ha 3 st vid bett och burken håller i fyra år. Inte så dyrt alltså!
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.