"Hopp och lek" cykel?

Är hel grön på detta med lite mer extrem cykling men nu e de så att jag är lite smått intresserad av att börja hoppa och sånt , men jag har ju inte nån passande cykel.
Så hur ska jag göra?
jag har klurat lite sljälv och kommit fram till några allternativ:

a:köpa helt ny cykel.

b:köpa beg.

c: köpa delar och be nån sätta ihop.

d: mixtra lite med min gamla DBS med stålram som ska försöka likna en mtb.

Sen e det ju att det inte får kosta så mycket...
behöver inte va fulldämpat.
 
Hopp och lek" cykel?

Hej! Jag köpte en bra begagnad umf hardy till min son när han började.det är en fin hoj att börja med se till att få med så mkt grejer som möjligt.Skaffa en bra gaffel rekomenderar jag.
Lycka till!
 
Begangnat

Eftersom de låter som du inte testat de så mycket så tror ja de är bättre att köpa begangnat och testa på lite. Du kan få hyffsat bra dirt hojar för runt 6-7 tusen någonstans. annars får du nog lägga på de dubbla för att få en ny liknande.

Simon
 
En begagnad dirt cykel borde gå hitta, se bara till att den inte har några "dolda" sprickor, eftersom en dirt cykel kan ta mycket stryk om den används till det den är avsedd för. Om det ser ut som om lacken har lossnat runt fogar kan det vara ett tecken på en ram som fått en smäll. Fräcka klistermärken på sådana ställen bör man vara skeptisk till.

Ett annat alternativ är ju att köpa en BMX som man kan ha till allt möjligt!

Lycka till
Steff
 
begangnat!

Hej

rekomenderar att köpa begand cykel till att börja med, speciellt om de e leka du vill!
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips