håller friluftslivet att gå mot ett klass samhälle.

haha.. jag försökte mig på ytterligare en fantomen referens men den föll tydligen platt.. eller som våra allas vandrande vålnad säger, -mjölk stärker knogarna
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
det är ingen källare, det är för fan en grotta!! vad tror ni, en man klädd i trikå omgiven av dvärgar, tror ni han dricker alkohol, sällan.. killen är puritan, han röker, inget snack!!
 
Kan vi fortsätta diskutera järnspett och klasskamp nu! Självklart så är järnspett och cobra inte samma sak. Det påstod jag aldrig, jag sa bara att det finns nya moderna varianter.

Sen måste nån ha blandat ihop tråden om anonyma medlemmar med den här och börjat uppträda maskerad.

Jag vill gärna fortsätta läsa intressanta inlägg om klasskillnader inom friluftslivet. Jag har nog aldrig läst en så spretig och intressant tråd, förutom eran sista urspårning.
 
håller med om siste talare

jag håller med om sista talare att ha man inget till ämnet att säga så tycker jag inte man ska säga nått.
utan det ska handla om de ämne. eller vill man bara har roligt så finns det andra saker att gå på.

själv så lever jag på exernminimum så för mig blir det bilig utr och resor inom landet men det är bättre de än att flyga ju.

den fattige kan klara sig med ett järnspett men den rike måste ha nått nytt hela tiden.

själv så tycker jag att man ska ha råd att hålla på med friluftsliv i sin ekonomiska gräns. för friluftslivet är ju också en bra hälso träning.

att nyttig mat är dyr vet man ju och skräpmat är billigare därför blir dom som är fattigare feta och man vill inte röra på sig ju.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips