gurkha knife

De är väl gjorda för att skära halsen av folk med. Och använda som machete.

Här är de ursprungliga användarna av denna kniv och de hade lite andra krav och användningsområden är friluftsliv https://sv.wikipedia.org/wiki/Gurkhasoldat så kanske inte optimal förfjällvandring men säkert perfekt i div krigiska situationer och lär hugga av det mesta inkl fiendens huvud.

Ganska skräckinjagande vapen https://sv.wikipedia.org/wiki/Kukri så lär väcka en del uppmärksamhet i fjällstugorna men i brist på yxa så lär den funka bra.

Det är en traditionell knivtyp från regionen och finns från köksknivar upp till stora knivar (svärd). De knivar som många tänker på är helt enkelt en stor kniv som nepalesiska soldater använder i tjänsten hos brittiska armén, eftersom legosoldaterna är/var vana vid att använda den typen av kniv så var det praktiskt att låta dem ha en.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
... helt enkelt en stor kniv som nepalesiska soldater använder i tjänsten hos brittiska armén, eftersom legosoldaterna är/var vana vid att använda den typen av kniv så var det praktiskt att låta dem ha en.
Kukrin har dessutom genom många krig där gurkha-förband satts in visat sig vara en psykologisk styrka
av rang - det är otaliga tillfällen då 'motståndarlaget' har funnit det bäst att dra därifrån illa kvickt när kukri-
viftande gurkhas har dykt upp i området. Från kolonialkrig på 1800-talet, via andra världskriget till diverse
postkoloniala 'lokalkrig' under 50-, 60- och 70-talet ända till Falklandskonflikten...
 
Grym kniv! Ägde en sådan i säkert 10 år och var typ den enda kniven jag använde. Inget att skämmas för i vildmarken ;)
Gav tillslut upp och gick av. Va dock en billig rackare (ca 100kr beg.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips