GSM-täckning Abisko-Keb

avslutat080903

Avslutat
Hej,
Jag undrar hur täckningen är för Telia GSM efter Kungsleden mellan Abisko-Kebnekaise?
Anledningen att jag undrar är att jag skall iväg på en tur och vill ha med mobilen ifall något händer...

Ja, jag är emot pratande i mobiltelefon i övrigt men jag är inte emot pratande i mobiltelfon om nöden kräver.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

avslutad210712

Gäst
Min sista kontakt i fjol sommar var vid marmorbrottet och det är inte långt från abisko så slå du av GSM'n och njut av naturen i stället. Bryter du benet lovar jag dig att du inte behöver vänta länge på att någon kommer förbi.
 
1: Abisko - Nissunjåkkå rastplats (sen må man hålla sig på norrsidan Abiskofjällen). Relämasten placerad på norrsidan Lapportens kullar.
2: Kebnekaise, Ladtjovagge dalgång. Sydtoppen når lätt. Relämasten finns på sydsidan av Ladtjovagges dal placerad.
3: Relämast Björkliden

räkna med 15-18 km räckvidd GSM..Samma för svensk FM-radio.

NRK-radion når mkt långt 80 km räckvidd Narvik över svenska gränsen 10 km knappt vid Unna Alakas och Riksgränsen.

Världstelefoner:
Satellittelefon, Globastar (GSM+SAT)
Satellittelefon Iridium, refillkort från Göteborgsfirma 200-300 $

Reservbatterier finns i laddare Clas Ohlson 100:-
 
Hej!

Det är ingen vidare täckning på leden men vid vissa ställen går det.
Men som sagt, det kommer säkert någon och går förbi om du gjort dig illa. Iallafall om du går under säsong.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.