GPX=standardformat?

Hej
Jag har nyligen inhandlat en Holux M-1000C. När jag exporterar loggfilen till en GPX-fil, via programmet Eztour (Holux), kan jag sedan inte öppna GPX-filen i MapSource. Är inte GPX-formatet ett standardformat som ska kunna öppnas av alla program som stödjer det? Nå´n som vet?
/Göran
 
Jo, GPX är en öppen standard som de flesta program bör kunna öppna. Om sedan alla har lyckats implementera det på rätt sätt är naturligtvis en annan fråga. Jag har inte använt Eztour eller Mapsource så jag vet inte hur de fungerar. Har du testat att öppna filen med något annat program, t.ex. QGIS?
 
Jag har nu testat några program. Det fungerar inte med MapSource eller POIedit 2007. Däremot fungerar det med Nikons program View NX2. GPS Babel klarar att konvertera filen till gdb-format, som sedan kan öppnas med MapSource. Med andra ord så är mitt problem löst.
Stort tack för hjälpen "smulan49" och "anle".
/Göran
 
Jag har nu testat några program. Det fungerar inte med MapSource eller POIedit 2007. Däremot fungerar det med Nikons program View NX2. GPS Babel klarar att konvertera filen till gdb-format, som sedan kan öppnas med MapSource. Med andra ord så är mitt problem löst.
Stort tack för hjälpen "smulan49" och "anle".
/Göran

Det där låter konstigt, jag har massor av .gpx-filer som jag använder i MapSource..
 
Problemet gäller endast GPX-filer som skapats av Eztour (Holux) och som kommer från min datalogger Holux M-1000C. De flesta andra GPX-filer kan jag öppna i MapSource utan problem.
/Göran
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Även om problemet nu är löst, skulle du kunna lägga upp en liten GPX-fil som MapSource inte lyckas öppna? Det vore intressant att se hur den ser ut.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.