Gps varför när man har det i mobilen?

Det här tror jag vad jag vill om. Har Iphone en så starkt sändare att den kan nå satelliter?

Behövs det så stark sändare för det? Det är ju liksom inga hinder i vägen, radiovågor når rätt långt om det är fri sikt. För mobiltelefoner brukar det vara timingen som begränsar räckvidden, är avståndet för långt hinner inte mobilen svara i sin tilldelade tidslucka.
 
Behövs det så stark sändare för det? Det är ju liksom inga hinder i vägen, radiovågor når rätt långt om det är fri sikt. För mobiltelefoner brukar det vara timingen som begränsar räckvidden, är avståndet för långt hinner inte mobilen svara i sin tilldelade tidslucka.
Utmaningen rent generellt för moderna telefoner är inte prestanda utan att få rimliga batteritider och att hålla temperaturen i schack. Så även om det skulle behövas en stark sändare så är det inget problem rent tekniskt.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Jag var en av dom första att köpa och använda en GPS i mitten av 90-talet på mina skogsvandringar.
Den var militärgrön och stor som en basebollhandske och åt batterier som en dragster suger i sej nitrometan.

Mottagningen tog i bästa fall bara 15 min för att hitta ens position och då var nästan hälften av dom 4 AA-batterierna slut.

Det enda man kunde använda den till var att hitta sin position och ta ut en bäring tillbaka eller till en annan markerad position som man hade varit på.

Displayen var som ett 80-tals Atari tv-spel, fast utan färg och mottagningen var katastrof och bröts hela tiden.
Batterikontot var helt vansinnigt men det fick vara så ifall man skulle vandra i en okänd skog och slippa karta och kompass.

Precisionen var katastrof med dagens mått, felmarginalen för ens rätta position var i bästa fall bara 100 m men om jag inte hade haft den urusla GPS:en så hade jag gått miste om så mycket skogsvandring och naturupplevelse på 90-talet!

Den GPS:en jag äger idag är ca 10 år gammal och bara ligger i en låda och har troligtvis noll värde på blocket.se.

På den itden innhöll ju GPS-signalen medvetet en kodning som omöjliggjorde för exakt precission. Den exakta precisionen var förbehållet amerikanska militärens GPSer (med särskilda avkodare) men då det krigades i gulfen fanns för få militära GPSer och man tog bort kodningen och släppte full precission fritt och amerikanska militärer kunde använda civlia GPSer och få samma höga noggranhet.

/Patrik
 
Garmin har lite att jobba på för att hänga med.

Jag har bara erfarenhet av Garmins cykel-gpser, där jag tycker att utvecklingen går långsamt. Det tillkommer lite nya funktioner, men tex batteritiden har nästan varit densamma de senaste 15 åren. Den senaste 1040 kan användas med längre registreringintervall och därmed få längre batteritid. Vandrings-gpsarna verkar enligt spec lösa batteritiden på samma sätt. Med positionsregistrering varannan sekund har Edge 1040:an ungefär lika lång batteritid som min gamla 705.
Utvecklingen av mobiltelefoner är mycket snabbare. En ny iphone har flera gånger bättre batteritid än en 10 år äldre. Ställs mobilen i flygplansläge stoppas även all datakommunikation som drar el. Skärmupplösningen på en 1040 är skrattretande liten jämfört med en modern mobiltelefon.

Det enda jag tycker Garmins GPS gör bättre är noggrannheten i positionsangivelsen. Om jag kör en rundbana fladdrar mobilens färdväg betydligt mer än Garmins.

Livslängden på en Garmin är klart längre än en smartphone som mer eller mindre är oanvändbara när operativsystem och appar ej längre underhålls. Min gamla Edge 705 (2008) fortsätter fungera efter batteribyte, men den saknar oftast kompabilitet med nya sensorer.
 
Det här tror jag vad jag vill om. Har Iphone en så starkt sändare att den kan nå satelliter?
Ja. Och en tillräckligt ok antenn.
Vad säger ni som kan detta mer än mig?
Schysst genomgång i #22.

Förresten, Samsung skulle tagit sin motsvarande satellitlösning för android i drift nu också men har skjutit pån. Samsung använder sig av Iridiumsystemet som har annan täckning än Globalstar som Apple använder.
Garmin har lite att jobba på för att hänga med.
Ja, det är lite Blackberry-vibbar på den typen av produkter men vem vet...
 
Nu har jag nogsamt undvikit Globalstar som har geostationära satelliter. Det vore ju j-ligt pinsamt om man behöver hjälp och meddelandet aldrig når fram. Hellre då en viss fördröjning som kan uppkomma i Iridiumsystemet.
 
Menar du att Apple ljuger i sitt nyhetsbrev?

OBS: Jag kan inget om satelliter :D
Nä, det menar jag inte. Jag har inte sagt ett enda ord om att ljuga.
Det vore fantastiskt om en mobiltelefon kan sända signaler till en satellit.
Så...belive it when I see it...säger jag bara.
Nu pratar jag inte om Iridium, för det är ju en helt annan grej utan en vanlig sketen Iphone...

Spännande utvecklingom detta funkar.
 
Jag kan inte se några problem med att integrera satellitkommunikation i en mobiltelefon. En inReach mini är ju inte särskilt stor och många av komponenterna går säkert att dela med mobiltelefonen. Dessutom har tekniken utvecklats en hel del sedan inReach designades. Givetvis borde en sådan telefon kommunicera med Iridium-satelliter (om nu inte Apple har ett eget system). Det verkar svårt att få veta vilket system som används men eftersom man anger att det kan ta några minuter innan meddelandet går iväg så är det troligen inte geostationära satelliter typ Globalsat.

Orsaken till att vi har så tätt mellan mobilmasterna är inte låg räckvidd i öppen terräng utan det beror till största delen på att berg och liknande skymmer samt-framför allt- jordens rundning. Till satelliten är det fri sikt när meddelandet sänds/tas emot även om det är 78 mil till den.

Vistas man i norra Sverige så är det -som jag förstår det- Iridiumsystemet som gäller eftersom Globalsat inte täcker bra i norr.

PS jag hittade det- Apple använder Iridium-satelliter. Systemet väntas dyka upp på Androidtelefoner under 2023. DS
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips