GPS kartor med höjdkurvor

I senaste numret av Svensk Jakt finns en artikel om Garmins nya kom-radio "Rino" med inbyggd GPS, bla möjlighet att visa andra kom-radio ägares positioner!

Mest intressant är väl dock att det sägs att generalagenten Sportsmanship har bekräftat att arbete pågår med att ta fram kartor med höjdkurvor, likt de norska på http://www.belanor.no. Inget nämns om pris eller när dom kommer...
 
Re: Höjdkurvor

Läste själv detta igår och väntar med stor spänning på att detta kommer ut på vår marknad. Har just avslutat ett arbete med att lägga ut 40-talet jaktpass på en digital LM-fastighetskarta,med hjälp av Jaktstigen 3.0
Det fungerade mycket bra,även om jag själv som trög amatör, fick lära av en hel del egna misstag.Lyckan blir dock fullständig med att ha tillgång till detaljerad kartbild i GPS´n,med allt vad det innebär.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Rätt sajt?

Har köpt en GPS med massor av MB (Sportrak Pro) och blev mycket besviken när jag insåg att "Sverigetäckningen" på leverantörens rätt dyra nedladdningsbara karta slutade ungefär mitt på Sverige.

Men är verkligen detta rätt webbadress till den norska leverantören av nedladdningsbara kartor? Jag hittar ingen info om någon sådan produkt.

--- Per
 
Magellan SporTrak Pro

Under december månad släpps Magellans World Wide Basemap med täckning för HELA världen. Den har visserligen inte stigar eller mindre vägar men väl topografi dvs. höjdkurvor och alla sjöar, vattendrag m.m.. WW Basemap funkar till MAP 330, SporTrak MAP, SportRak Pro samt Meridian serien.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Re: Magellan SporTrak Pro

torbos; sa:
Under december månad släpps Magellans World Wide Basemap med täckning för HELA världen. Den har visserligen inte stigar eller mindre vägar men väl topografi dvs. höjdkurvor och alla sjöar, vattendrag m.m.. WW Basemap funkar till MAP 330, SporTrak MAP, SportRak Pro samt Meridian serien.
Finns det någon demo på webben?

/Janne
 
kartor med höjdkurvor till Garmin?

Någon som vet någonting? Eller finns det redan? Norrbaggarna har väl lyckats med det så vitt jag förstår.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.