Norska kartor till GPS?

Hej och hallå.

Har sökt och letat med ljus och lykta här på forumet men de flesta inlägg handlar om vilken GPS modell och fri.pro nu för tiden. :)

I mitt normala användade av GPS behöver jag ingen karta i den. Det räcker med att jag har en GPS där jag markerar tältlägret när jag går iväg och den visar mig vägen tillbaka.

Men, någon gång per år åker jag över gränsen till norge och upptäcker deras fjäll. I ett sådant läge skulle det vara trevligt med en GPS med karta i.

I mitt val av GPS vill jag ha inbyggt kompass, gärna barometer och sen knäckfrågan karta eller icke karta.

Det är ett djupt hål i plånboken att köpa en CSx bara för att den är tuff och rolig. Har svårt att motivera mig så långt.

Hemmavid är det uteslutande skogsturer så bar täckning i skogen är ett önskvärt krav.

Men finns det norska kartor till Garmin (givetvis gör det väl det) men vad kostar dom och hur får jag tag i dom ?
 
Det finns ett norskt kartprojekt för användargjorda topokartor, se http://www.gps.no forum

Dessvärre vill fler ha gratis kartor än vad som är beredda att medverka till att de kommer fram. Projektet utvecklas inte så som man hoppats, det fattas färdspår för vägar. Man vill inte kopiera material som har skyddad upphovsrätt.

Det finns även norsk topokarta i Garminseríen. Priset är dock högt, famför allt om man ska ha hela landet. Ett område kanske är överkomligt.

Vitsen med att köra dem i Garmin är bland annat att man slipper tänka på datum såsom fallet är med rasterkartor. Allt är WGS84.

En 60C eller liknande duger bra att se en topokarta med.

Hoppas att jag härmed lagt informationen på lagom konwsumentnivå:)
[Ändrat av jonasolof 2006-03-21 kl 07:44]
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips