Gissa positionen världen

Google bild sök tycker jag är regelrätt fusk. Googling på det man ser i bilden tycker jag man får göra och kanske framför allt googling efter att man har fått en ide om var det är.

Tror det ska vara väldigt speciella och intetsägande bilder om inte google bild sök klarar av dem.
 
Jag lägger väl upp en bild i väntan på… Jag tog av mig sandalerna och badade ändå upp till fotknölarna där jag var.
IMG_5197.png
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Litet hav? Döda havet är ju litet, men inte sett sådana formationer där. Kanske då Röda havet då, och dess båda vikar som i en ngt nordlig riktning. Akaba/Suez med efternamn viken.. :cool:
 
Landet är litet. Platsen ligger i nordvästra delen i landet. Jag skulle vilja påstå att det är subtropiskt klimat där nästintill. Landet västerut är kopplas till en platt maträtt.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.