Gissa position

Helt korrekt! Bra jobbat.
Vistasdalen är nedanför i synfältet, så bilden är tagen mot sydväst och man skymtar Östra Bossosglaciären.
Vi började dagen lite efter Mårmastugan, istället för att vandra över Mårmapasset vek vi av västerut högst upp på passet mot Vassachokka, besteg namnlösa toppen 1944 (sagolik utsikt), fortsatte västerut över passagen mot topp 1706 och därefter ned mot sjön i bilden ovan. Tanken var att bestiga Bogichokka men vissa i sällskapet var lite slitna så vi tog oss ned i Moskkumoarhma direkt från sjön. Denna nedfart rekommenderas EJ, utan jag inbillar mig nedfarten från Bogichokka (mot nordväst till slutet av Moskkumoarhma hade varit betydligt säkrare). En fantastisk tältplats väntade oss i slutet av Moskkumoarhma. Rekommenderar verkligen denna tur, även om den är ganska tuff fysisk.

Position

Nästa bild!
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag var själv på 1944 m toppen i somras, tur och retur från Vassajavri, fina vyer var det. Tror att det är brant ner från Bogicohkka till nordväst också, men du kanske såg den vägen från nära och vet bättre. Det är tufft med branta och steniga sluttningar där.
Nästa bild, vad heter sjön här?
IMG_6062.JPG
 
20240804_110911.jpg


Kul, horisontlinjen stämde med en av mina bilder.
Var står den här manicken, och förresten - är det någon som vet vad det är för någonting?
/ David
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.