Gissa position

Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag har hittills förgäves letat efter den tydliga nerskurna, diagonala bäckfåran på kartan. Med det senaste tipset tror jag mig ha funnit svaret. Skanatjåhkka, på östsidan av Gukkesjåkka.
 
Jag har hittills förgäves letat efter den tydliga nerskurna, diagonala bäckfåran på kartan. Med det senaste tipset tror jag mig ha funnit svaret. Skanatjåhkka, på östsidan av Gukkesjåkka.
Rätt svar, bra gjort! Skanatjåhkkå ser vi, branten heter Skanabakte förstås, bäcken är Tjievrajågåsj. Har fått läsa att det skulle vara möjligt att komma ner via bäckravinen och även vada Guhkesvakkjåhkå i närheten, det skulle vara en bra genväg från Suorva till Sarek-massivets toppar. Nästa bild, var så god!
 
Rätt svar, bra gjort! Skanatjåhkkå ser vi, branten heter Skanabakte förstås, bäcken är Tjievrajågåsj. Har fått läsa att det skulle vara möjligt att komma ner via bäckravinen och även vada Guhkesvakkjåhkå i närheten, det skulle vara en bra genväg från Suorva till Sarek-massivets toppar.

Att gå ner strax nordväst om det, mellan 1246 och 1276 och snedda ner går alldeles utmärkt (jag har gått upp den vägen), så det är inte jättestor genväg att gå ner just i ravinen. Det största irritationsmomentet är att det är så stenigt mellan Suorva och Tjievra. Och vadandet borde ju vara bättre högre upp, jag har spanat på just uppströms den lilla ön i Guhkesvakkjåhkå, men även lite längre ner borde det gå. Det är ju rätt platt, så det är inte så hög fart på vattnet för det mesta, men det är svårt att bedöma djupet utan att gå ut.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Läste igen berättelsen om vadning av Guhkesvakkjåhkå ( Fowwes blogg augusti 2010). Borde gå att vada, men förstås måste man göra sin egen bedömning när man är där. Att gå runt via Tjievrajavrre är inte så dåligt heller, fin terräng och fina vyer.
 
ok då slänger jag in en färsk bild,vart stod jag&fotade denhär formationen igår kl 10?
lägger upp en mer utzoomad bild imornkväll om ingen gissat rätt innan det.
 

Bilagor

  • 20220305_095155.jpg
    20220305_095155.jpg
    1.2 MB · Visningar: 114
helt rätt enok!
&jag ber om ursäkt för fördröjt svar,är till fjälls!


får se om enok ger vidare möjligheten att lägga ut bild eller lägger upp en gåta själv!
 

Bilagor

  • 20220305_095210.jpg
    20220305_095210.jpg
    1.6 MB · Visningar: 123
Senast ändrad:
Tvärr kan jag inte lägga upp en egen bildgåta, eftersom jag inte har några digitala bilder från fjällen. Så passa på, ni som har o vill delta!
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.