Gissa position

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Rätt svar, som vanligt! Har Sauvakavelija någonsin gissat fel?
Ja, minns inte att jag någonsin har gjort det, men jag kan ha fel :) Norra branten av Fierras var lätt att känna igen, även om jag har aldrig vandrad söder om Kvikkjokk. Med det sagt, nästa bild borde vara lätt, var finns den här toppröse?
IMG_0146.JPG
 
självaste kebabnekaise i bild. du står på södra utlöparn av kåkittjårro, ovarnför nikka men har inte sett nått röse där så vet inte exakt vilken topp. är ju som en rygg med många toppar. dålig cykelterräng desto bättre på skidor!
 
Rätt svar! Jag står på Gogicohkka 1170 m, "Kåge", Nikkaluoktas byfjäll, det kommer en stig från byn till Govggenjunni. Om man har redan gått leden i Laddjuvaggi och via Cievrralahko, är det ett alternativ att börja vandringen via Kåkittjårro ryggen, en smidig väg till kalfjället. Här kartbild och 2 till bilder:
Gogicohkka.jpg
IMG_0126.JPG
IMG_0127.JPG


Nästa bild, var så god!
 

Aktuellt

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!
Kul! ja en väldigt fin väg på vintern också.
Ok ny bild, svårt att välja. Så roligt grupp som får mig att kolla igenom massa bilder, och framförallt se alla era bilder!

Så, på foten av vilket fjäll gick denhär stora lavinen 2018?
 

Bilagor

  • IMG_1651.JPG
    IMG_1651.JPG
    2.6 MB · Visningar: 218
Jag vet (Tror jag, bara 99.9% säkert) men har ont om bilder därför lösar jag inte.
Vilken datum tog du bilden? Jag var där 16. och 17. mars, då utan lavin, men risken fanns...

Henning
 
12 april tror jag, hemskt mycket laviner hela den vintern!
eftersom du vet till 99.9% så vinner du moraliskt, men fint att du lämnar över till annan gissare! Så upp till andra att gissa rätt!
lite fler ledtrådsbilder:
 

Bilagor

  • IMG_1655.JPG
    IMG_1655.JPG
    2.5 MB · Visningar: 180
  • IMG_1628.JPG
    IMG_1628.JPG
    2.6 MB · Visningar: 160
Jag tycker mig känna igen terrängen strax väster om Nallostugan. Så fjället du frågar efter kanske är Nállu?

Sen tycker jag man får gissa även om man inte har någon lämplig bild att lägga ut. Det ger ju chans för fler att visa sina fjällfoton. Och även jag har dåligt med bilder.......
 
jajemen nallo! ett väldigt svagt snötäcke hela säsongen 2018 med många skidåkarutlösta laviner. vi var extremt återhållsamma men endå satte en i min grupp igång dendär lavinen, trots att lutningen där vi åkte var under 30grader brant. tyvärr var det en person som omkom i en annan lavin bara en vecka innan på fjället i bakgrunden på första bilden.

och ja du har rätt swift det är kul om folk gissar på! och sen ge nästa bild till nån annan om en inte har nån rolig bild tillgänglig. men gulligt av henning k att ge vidare gissninsmöjligheten också!
ni får två bonusnallobilder från den turen, och sen får swift lägga nästa bild eller ge möjligheten till nån annan.
 

Bilagor

  • IMG_1659.JPG
    IMG_1659.JPG
    2.7 MB · Visningar: 145
  • IMG_1624.JPG
    IMG_1624.JPG
    2.8 MB · Visningar: 147
Tack, läckra bilder du visar! Man blir sååå sugen på en vårvintertur. Henning och jag väljer att lämna fältet öppet den här gången, hoppas någon annan vill bidra till den här roliga och lärorika tråden!
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.