Gissa position

Jo, det verkar sent, fågeln hade kanske ungar som den värmde och skyddade. Jag får gratulera till upplevelsen, själv ser jag kanske jorduggla på var tredje eller fjärde fjälltur. En karismatisk fågel!
 
Rickards läckra motljusbild tror jag är tagen i Jämtland. Kanske i trakten av Vålådalen? Skulle ju i så fall kunna vara längs leden mot Vålåstugorna vid överfarten av Stensån/Tvärån?
 
Det går ju inte att blunda för ledtråden i formuleringen av bildgåtan. Frågan är vilken av Ljungan och Ljusnan du syftar på. Jag gissar på den senare och att du är ute på en skidtur nånstans strax norr/nordväst om Ramundberget. Vid Ljusnan, alltså.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Ja, bron mellan Nyvallen och Postvallen är det som syns i bilden.
Tror att leden är utmärk som sommarled på Fjällkartan men bron är nog inte med.
Din tur brunobrun att bidra med en ny fråga.
Mvh/RN
 
Ny bild, vad heter sjön?

a1.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips