Gissa position

Tack för cred! Jag har naturligtvis sett Jiegnajávrásj men tyckte inte att den låg längs leden, och inte var så liten heller. Men visst, jávrásj betyder väl just liten sjö! En rolig gåta med fina ledtrådar. En dag ska jag komma till de här trakterna, kanske rentav i sommar.

Nästa bild. En sån här morgon känns det helt ok att stiga upp. Enligt Grundsten "kan en mera gemytligt avskild lägermiljö inte uppdagas i fjällen". Var tältar jag?
 

Bilagor

  • Foto0373.jpg
    Foto0373.jpg
    85.2 KB · Visningar: 481
Tältplatsen har ett eget namn på kartan, och det betyder enligt Grundsten källorna till X-bäcken. Men jag ser nu att den plats han beskriver så lyriskt avser deltat två kilometer nedströms tältplatsen. Bifogar två bilder som visar de båda platserna.
 

Bilagor

  • Foto0374.jpg
    Foto0374.jpg
    71.6 KB · Visningar: 464
  • Foto0372.jpg
    Foto0372.jpg
    79.8 KB · Visningar: 440
Intressant gåta Per. Jag har gått genom Sartavagge, men inte här. Men efter dina fina bilder så blev jag sugen på Tsielekgiera. Grundstens ledtrådar gav svaret.

Calle
 
Tack Calle för ditt korrekta svar! Här finns alltså några av Tsielekjåhkås källflöden som längre ner blir Pärlälven som rinner ut i Lilla Luleälven en bit ovanför Jokkmokk. Ny bild!
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips