Gissa position

Har själv inte gått där än även om jag velat göra det i många år. Tyckte dock att det såg ut som Jämtlandsfjällen. Sedan tyckte jag mig komma ihåg att jag hade läst på din blogg om en tur i området där en ravin beskrevs.

Jag är på jobbresa och har få bilder att välja från. Därför kommer nu en bild med en ung kvinna i förgrunden. Det är dock inte hon som det är frågan om.
Bilden är tagen häromveckan.

Frågorna är:
- Vad heter fjället i bakgrunden?
- För vad är området vänster om bilden känt (eller snarare ökänt)?

(Jag ber om ursäkt för att bilden ligger på sidan, men lyckades inte få till det från mobilen.)

Gissar på dörrpiken och vind?
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Svårt med toppen. Om ni befinner er på leden från Gröndalen så skulle det kunna var Stor Gröngumpen. Tycker att den borde synas mer men vidvinklar och lite annat kan ställa till det när man fotar. /Lasse Å
 
Svårt med toppen. Om ni befinner er på leden från Gröndalen så skulle det kunna var Stor Gröngumpen. Tycker att den borde synas mer men vidvinklar och lite annat kan ställa till det när man fotar. /Lasse Å

Javisst! Det är Stor-Gröngumpen som syns. Från leden mot Lunndörrsstugan.

Det är på plåtan som sträcker sig härifrån ändå till Stor-Anahögen att åtta personer frös ihjäl under en snöstorm för 40 år sedan.

Jag lämnar över stafettpinnen till Lasse.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Var är vi?

Svårt att hitta bilder, hittar mest bilder med fokus på människor i förgrunden. Så jag får gräva i det gamla analoga arkivet, numera digitaliserat.
Var är vi, på denna starkt beskurna bild? /Lasse Å
 

Bilagor

  • namnlöst-3541.jpg
    namnlöst-3541.jpg
    60.8 KB · Visningar: 361
Mja, jag tänkte mig att du kommer genom Stuor Reaiddávággi i utförsbacken mot Nallo, närmast från Sälka eller Unna Rätitasstugan.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.