Gissa position

Jag bollar gärna över bildupplägget till Thure. Det var ju bara sekunder som skiljde
På ett villkor.:).Att han lägger upp en vintrig gissningsbild med sin Samojed i.
Jaha...får man inte vara med om man inte svarar rätt? Jag som har en sån fin sandhög hemma som råkar påminna mig om ett Svenskt fjäll:

Nej nej... Man, kan ju inte vara med här om man inte svarar rätt. Det säger ju sig självt. Dessutom håller vi strikt på turordningen..'Det är 'sharialagar'.
 
Tråden heter Gissa Position, och ligger i forumet Fjällvandring. Fjäll finns bara i bergskedjan Skanderna som går genom Sverige, Norge och lite lite i Finland. Nu är det ju så att flera försökt att i efterhand upprätta regler för hur denna lilla lek som Lars L. startade en gång i tiden, ska gå till. Men så vist är naturen inrättad att detta är ett öppet forum, och vi ibland, trots att de flesta gissingsbilder är från Sverige, trillar in på våra grannländers territorium (leve friheten) ;).
Håller med dig Claes, ibland måste man tänja lite på de invanda gränserna. Har för mig att jag också slängt in en bild från Jotunheimen en gång, på pin kiv givetvis!

Jaha...får man inte vara med om man inte svarar rätt? Jag som har en sån fin sandhög hemma som råkar påminna mig om ett Svenskt fjäll:
Klart att du får vara med! Kan det vara Niják i vinterskrud, från Gisuris-hållet?
 
Senast ändrad:
Jag bollar gärna över bildupplägget till Thure. Det var ju bara sekunder som skiljde
På ett villkor.:).Att han lägger upp en vintrig gissningsbild med sin Samojed i.


Nej nej... Man, kan ju inte vara med här om man inte svarar rätt. Det säger ju sig självt. Dessutom håller vi strikt på turordningen..'Det är 'sharialagar'.

Tobbe! Dessa "lagar" är ett sent påfund i den här tråden. I början kunde vi ha många bollar i luften samtidigt, och ändå hålla isär vem som gissade på vilken bild av de som var på gång samtidigt. Du får ursäkra Anders, men jag har för mig att han är polis i det civila, och lag och ordning är väldigt viktigt för honom ;)
 
Här kommer en bild på.....
samojed.jpg
.... en Samojed på en grushög
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Med den toppen kan det ju inte vara något annat än Guohper i Sarek
///Claes

Ok jag låter bara fantasin flöda fritt hos er. Kan berätta att jag hade en fin inflygning till Trondheim i måndags. Såg Snasahögarna och bakom Åreskutan. Det är skaplig fri sikt. Helags och Sylarna sågs också men sedan jag bott vid Snasa kändes de lättast igen. Sen är de ju så karaktäristiska.

EDIT: Nijak rätt svar. Missade att någon gissat rätt.
EDIT II: Ok lite långsökt kanske när man ser dem bredvid varandra men lite flashbacks fick man.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips