Gissa position

Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Men hallå, var är alla? En större bro längs en av våra mer kända vandringsleder! Jag trodde den skulle lösas långt tidigare. Kom igen nu, klockan 22 kommer lösningen om ingen knäckt den då. Vi måste ju komma vidare med nya bilder!

Hälsn Pelle
 

avslutad210712

Gäst
Känns inte riktigt rätt och eftersom det är sex år sedan jag gick där och dessutom har jag inte mina egna foton tillgängliga så får det bli en vild gissning.

Suolunåivjåkkå
 
Bilden visar bron över Viejejåhkå strax söder om Staloluokta längs leden mot Staddajåkk. Fotot är taget mot väster.

Hoppas någon har en trevlig bild att lägga ut!

Hälsn Pelle
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.