Gissa position

Om det är så nära så får vi väl förflytta oss en liten bit. Du står på Tubbeke och fotar västerut över Littekendurre och den sydligaste utlöparen på Östra bunnerstöten.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Puh ! det var en seglivad hare.
Nu överlåter jag åt andra att fortsätta, kommer att vara internetlös en vecka.
 
Tar tillfället

och lägger in en bild som förhoppningsvis inte är alltför enkel även om ni får ledtråden att Claes Grundsten tipsat om denna plats i en av sina böcker.

Flera ledtrådar och bilder kan följa om ni börjar gissa.

Thure
 

Bilagor

  • quiz.JPG
    quiz.JPG
    29.4 KB · Visningar: 367
Här

en bild från samma ställe.

Vad syns på bilden? Ett av terrängföremålen är exempel på en företeelse som enligt uppgift bara finns på ett ställe i Sverige.

Thure
 

Bilagor

  • quiz2.JPG
    quiz2.JPG
    20.1 KB · Visningar: 360
Någon ska väl vara först att gissa.
Vattendelarglaciären är väl ganska unik? Kortet taget mot nordost. Toppar i Sarekmassivet i bakgrunden.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Hej!

Jag tror att det är samma ställe som figurerar i bild #2439, som jag själv lade upp och Paerl knäckte. Det är platsen med en blockglaciär, i dalen norr om Sälkamassivet. Det känns rimligt, med referensen till Grundsten och att den "bulliga" profilen på berget söder om (till höger om på bild #2439) Tjäktjatjåkka återkommer i bakgrunden Thures andra bild.

Om det nu är rätt ställe, så överlåter jag åt någon annan att lägga upp en ny bild, eftersom jag helt enkelt har nästan slut på bilder lämpliga för gissningslekar.

häpp / Filiokus
 
Hej!

Jag gör väl ett försök ändå och lägger den här gången upp en rebus istället för en bild. Lycka till.

häpp / Filiokus


... eller så struntar vi i det här och någon annan lägger upp en riktig bild istället! Jag har typ slut på mina bilder, så det är fritt fram att hugga!
 

Bilagor

  • gissa position.jpg
    gissa position.jpg
    15.5 KB · Visningar: 477

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.