Gissa position

Då kommer en bild till:
 

Bilagor

  • abc.jpg
    abc.jpg
    40.9 KB · Visningar: 501
Chansning

En grov chansning men friskt vågat:

Jag tyckte jag kände igen mig från en vandring i somras: efter uppstigning i Jeknavagge mellan Alkavagge och Sarvesvagge (från Alkavagge) kommer man till en passpunkt där man kan vika av österut för att efter ytterligare stigning komma förbi Svenonius glaciär och sedan till L-lahko.

Jag tänkte mig att fotot såg ut att vara taget just när man vikt av österut, bakåt från färdriktningen räknat?

Charlotte
 
Alldeles riktigt

Jag tror du står vid den lilla sjön 1167 i Kaskasavagge och plåtar västerut mot Knivkammen och Ceakcahjälmen

Tagen i början av juli för några år sedan. Längre fram så var hela dalbottnen snötäckt så jag fick pulsa flera km i sockersnö som inte bar alls - gissa om jag var glad när jag äntligen kom ut på andra sidan...
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer
Nej men för bövelen -- det är ju Sårjåsjávrre! Jag tyckte väl att fjällen i bakgrunden såg ut som de i närheten av Sorjushytta, men fick inte ihop perspektivet.
 
Ja... så klart. Den lilla kullen bakom konsul Perssons stuga blir med ens tydlig och klar. Men varifrån är den tagen? Med fet tele från Nordkalottleden?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips