Gissa position

Ja då är det ju tre stycken att välja emellan. Har plockat fram 1946 års Fjällkarta. Den är inte till någon större hjälp i jämförelse av perspektiv och toppar. Chansar på Ritsems sameviste. Är det fel går återstående gissning till Dako. :)

/B
 
Jag har ingen gammal karta, men funderar på om det är ett gammalt sameviste någonstans lite norr om Vaisaluoktas nuvarande läge, men inte så långt norrut som Ritsem.
 
Det är helt enkelt Vaisaluokta i äldre dagar; detta foto från 2009 har ungefär samma perspektiv. Här tavlans signatur i fullstorlek:
gp199a.jpg
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

avslutad210712

Gäst
Helt galen gissning men bara för att få igång ledtrådarna så gissar jag på Abiskojåkken och den bro som tydligen har funnits en gång som jag tror kallades röda bron.
 
En gång i tiden när det var båttrafik på Langas som gällde för att ta sig in i Sarek från norr kunde man bli avsläppt vid Sjöfallsstugan. Prickningen finns kvar på fjällkartan till Spadnejåhkå, och jag tror att det är ett "insteg" i Sarek vi ser mellan Risjákjávrre och Pietsaure. Jag gick över här för ca 20 år sedan och minns det som ett svårt vad, men minns inga lämningar efter någon bro.
Hälsningar
Lars-Göran
 
Jag får en förnimmelse av bron över Vålån ca 4 km öster om Vålåstugan. Där finns rester av en gammal bro, och en nyare bro. Och att det är Härjångsstöten som skymtar i bakgrunden.
/Thor
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips