Gissa position

avslutad210712

Gäst
Kieddåivejauratjah ovanför Tarraluoppalstugorna efter Padjelantaleden
 
Attans...

...Jag som hade klurat ut en lagom klurig ledtråd om en plats långt bortom kommunala planer för tillgänglighetsanpassning... ;)

Visst är det rätt! Bra jobbat!
 
en plats långt bortom kommunala planer för tillgänglighetsanpassning... ;)

Tur att jag hann gissa rätt, den sista ledtråden hade jag inte klarat ;)

Mycket vatten i en bild brukar betyda att man hittar konturer eller t.o.m. har egna bilder som som kan ge svar. Men den här var svår, jag missade lite i proportionerna i början och tolkade sjöarna som mycket större än de är.
Bara därför kommer en bildgåta med mycket vatten...

Calle
 

Bilagor

  • IMGF_122.jpg
    IMGF_122.jpg
    117.7 KB · Visningar: 497

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Tur att jag hann gissa rätt, den sista ledtråden hade jag inte klarat ;)
Nä, den var kanske svår men jag hade en bild tagen lite åt höger från sista bilden i beredskap också (som visar Alájávrre) som nog hade varit enklare.

När det gäller din nya gissningsbild verkar det vara extremt högvatten. Hoppas att du stod säkert på en bro! Har dock inte en susning om var vi kan vara och vågar mig nog inte på någon gissning just nu heller (Måste övervinna suget att plocka fram fjällkartor och gå och lägga mig istället, Go'natt...).
 
Jag tror att du står på bron över Lajrrojåhko. Labba i bakgrunden.
Helt rätt!

Verkar vara rätt plats! Jag letade fram en egen bild därifrån vid 'normal' vattenföring - vilken otrolig skillnad...
Det hade gått en ispropp i utloppet ur Salajekna och det var fantastiskt vilket flöde det var. I övre delen kom det också stora isblock som rullade med vattenmassorna tills de krossades mot stenar längre ned. Dagen efter hade vattennivån börjat sjunka, men inte ännu till den nivå som visas på din bild. Bifogar en bild taget en bit uppströms, en bra bit ut från deltat i Pieskehaure var det brunt av slamvattnet. Det var kul och intressant att få uppleva något dylikt.

Calle
 

Bilagor

  • IMGF_123.jpg
    IMGF_123.jpg
    80.5 KB · Visningar: 492

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.