Gissa position

Här kommer en bild som knappast behöver några ledtrådar.

På vilket fjäll tältar jag?
 

Bilagor

  • Foto0063.jpg
    Foto0063.jpg
    69.2 KB · Visningar: 545

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Trevligt med en vinterbild! Även om den är jättesvår. I väntan på några ledtrådar från Nuukeer fuskade jag och kan därför berätta att bilden är tagen inte så långt från bilden med röda tältet här ovan.
 
Ledsen om jag saboterade din vinterbild, Hans! Jag sökte din profil för att se din bostadsort (Malmberget) och därigenom få en ledtråd. Och den stämde ju rätt bra. Sen kunde jag inte låta bli att klicka på dina senaste bilder, och där ligger denna överst. Motivet är alltså från Kallaktjåkko. Motljuset visar väl att du är på norra sidan och fotar söderut?

Kom igen med en ny bild som inte är så lättillgänglig! Under tiden visar jag denna lilla sjö, som bör ge även storfräsarna på denna tråd något att fundera över. En ledtråd från start är nog nödvändig denna gång. Sjön ligger i en nationalpark.

Hälsn Pelle
 

Bilagor

  • Foto0015_1.jpg
    Foto0015_1.jpg
    62 KB · Visningar: 347

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips