Gissa position

Här kommer en bild som knappast behöver några ledtrådar.

På vilket fjäll tältar jag?
 

Bilagor

  • Foto0063.jpg
    Foto0063.jpg
    69.2 KB · Visningar: 550

Aktuellt

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.
Trevligt med en vinterbild! Även om den är jättesvår. I väntan på några ledtrådar från Nuukeer fuskade jag och kan därför berätta att bilden är tagen inte så långt från bilden med röda tältet här ovan.
 
Ledsen om jag saboterade din vinterbild, Hans! Jag sökte din profil för att se din bostadsort (Malmberget) och därigenom få en ledtråd. Och den stämde ju rätt bra. Sen kunde jag inte låta bli att klicka på dina senaste bilder, och där ligger denna överst. Motivet är alltså från Kallaktjåkko. Motljuset visar väl att du är på norra sidan och fotar söderut?

Kom igen med en ny bild som inte är så lättillgänglig! Under tiden visar jag denna lilla sjö, som bör ge även storfräsarna på denna tråd något att fundera över. En ledtråd från start är nog nödvändig denna gång. Sjön ligger i en nationalpark.

Hälsn Pelle
 

Bilagor

  • Foto0015_1.jpg
    Foto0015_1.jpg
    62 KB · Visningar: 351

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips