Gissa position

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Månadens fråga: Vandring i Sarek – varifrån utgår du helst?

Har du vandrat i Sveriges största högfjällsområde? Då vill vi veta: vilken plats tycker du är bäst att utgå från?
Den här bilden trodde jag skulle överleva några dar, men icke. Imponerande!

Sjön ligger alltså mellan Guhkesvágge och Suorva och passeras lämpligen om man väljer det norra alternativet mellan bron och dammen. Bilden är tagen den 7 juli 2012, ett år med mycket snö långt in på sommaren. Fotopunkten är på sjöns östra sida och riktningen sydväst.

Nästa bild!

Hälsn Pelle
 
Svårt?

Jag hoppas att det är tillräckligt svårt. Bilden visar ett område som kan innebära slutet på vår sista vildmark (om det exploateras).
 

Bilagor

  • Gissa-II.jpg
    Gissa-II.jpg
    40 KB · Visningar: 370
Svårt?

Du prickar rätt direkt. Det är Ruovddevárre förstås och fotot är taget från vår färd i nedre Njoatsosvágge i augusti. Jag och Hans F återkommer med en utförligare beskrivning av detta område som en julklapp till er alla.
 
Hmmm. . . jeg synes jeg genkender det. Først troede jeg det var Nasavagge set fra Guophervagge, men det har jeg et godt billede af selv, og det passer ikke ikke helt.
Så nu gætter jeg på Niehtervagge nord øst ende ?
Jeg har gået der for nogle år siden, men har desværre ikke noget godt billede selv som jeg kan sammenligne med.

mvh Lars
 
Tack för din gissning!

Nej, vi är inte i Sarek den här gången (och inte i någon annan nationalpark heller faktiskt). Den här dalgången är sannolikt ännu mindre besökt än Niehtervágge, även om vältrampade stigar finns i närheten...

Vi vrider blickfånget lite till åt vänster:
 

Bilagor

  • Picture 182_liten.jpg
    Picture 182_liten.jpg
    159.8 KB · Visningar: 317
Svårt, svårt. Inte mycket att gå på. Händelselösa fjällsidor, en jokk i mitten, suddig horisont. Möjligen är det ovanligt mycket gräs på marken? Och dina ledtrådar är inte särskilt generösa heller!

Bland alla tänkbar dalar gissar jag på Ballinvággi strax söder om Abisko.

Hälsn Pelle
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips