Gissa position

Rätt

Det där ser väldigt bekant ut. Jag tror du står bland åsarna i närheten av Vålåns utlopp ur Vålåtjärnarna och tittar ut över västra delen av Vålådalssänkan, med Smällhögarna till vänster och Ottfjället längst bort.

Det där kanske var en straffspark i öppet mål för dig ;) Helt rätt!

Calle
 
Vad kan detta vara då? Jag är framför allt intresserad av att veta vad sjön som man ser en flik av längst bort heter och var fotoplatsen är belägen.

gp132.jpg
 
Sjön heter Viddjajávri och du står på berget Sáimmavárri, eventuellt är du på väg mot de sällan besökta trakterna kring Passglaciären. Stuor Ruška är det högsta berget i bilden.
 
Sjön heter Viddjajávri och du står på berget Sáimmavárri, eventuellt är du på väg mot de sällan besökta trakterna kring Passglaciären. Stuor Ruška är det högsta berget i bilden.

Just så! Då dessa trakter är just sällan besökta trodde jag kanske att detta skulle vara lite svårare, men inte då... :)

Vid fototillfället var jag på väg tillbaka till Kaitumjaurestugorna efter att ha varit ut på "kanten" söder om Sáimmajávri och gluttat på övre Teusadalen. Rekommenderas!
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer
Jag tror snarare att Piceas bild avbildar berget Rássjatjåhkkå nordöst om Sytermassivet. Bilden är då tagen från Kungsleden, mitt i Rogenmorän-området.

Ju "kusligare" moln, desto finare bilder ;)

Såg att bild #5407 inte hade någon gissning, vi tar den först då. Jag gissar på Tärnasjön, troligen plåtat efter Kungsleden i så fall.

Calle

Sorry, missade att kolla svaren. Ni har så rätt, bilden är tagen strax öster om hängbroarna över Tärnasjön.

Rogenmorän-området?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips