Gissa position

Helt rätt. Bilden är tagen i blomsterravinen vid Sattevierra (Saedtieviere) vid Långfjällets sydände.
 
Senast ändrad:

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Är detta den största utmaning hittills? Var är det?
 

Bilagor

  • IMG_0505.jpg
    IMG_0505.jpg
    31.2 KB · Visningar: 415
Största utmaningen hitills? Men nejdå’ Det finns inget här som är för svårt att gissa på, men utifrån att anden i tråden ändå ska vara topografisk blir ju sådana här mojänger underliga.
Jag tror det är bastun igen som Kungen satt på i Padjetanta, men nu underifrån.
 
Kan det

vara en del av utrustningen vid Pårteobservatoriet? Tänker mig ett stativ för nederbördsmätare eller liknande.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips