Gissa position

Jo den bilden underlättade. Har faktiskt varit fastblåst vid foten av Liddubakti under en rejäl snöstorm för 10-talet år sedan, så jag är lite besviken på att jag inte tog den tidigare.

Men dags för en ny bild då, var är bilden tagen?

bildfraga.JPG


/ Stefan
 
Verkar vara svårt. Men eftersom jag ska upp till fjällen imorgon är det lika bra att dela med sig av ett par till ledtrådar, så det blir lite fart.

1: Bergen i bakgrunden ligger på andra sidan gränsen i Norge.

2: Och så här ser vyn ut om man ser åt väster, dvs rakt mot Norge.

Ledtrad_1.JPG


3: Och om man riktar kameran mot norr ser det ut det ut såhär:

Ledtrad_2.JPG


/ Stefan
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Nu kom vi ännu närmare, men sjön på min bild ligger lite längre norrut än en gång...och är större än Sårjåsjaure.

Och bilderna är tagna med teleobjektiv, så de Norska fjällen är en bit bort.....

/ Stefan
 
Knepigt, men säger Virihaure alternativt Vastenjaure men jag får ändå inte till geografin riktigt för sjöarna och bilderna. Men det kanske tillkommer fler ledtrådar efter dessa gissningar i alla fall :D
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips