Gissa position

Javisst, det gör jag.
Fotat åt väster. "Ekorrdörren" är i detta fall det området som ligger mellan Okstindan (man anar glaciären till hö) och Geittindan på norska sidan.
Ett alldeles speciellt fäll, Atoklimpen.
Din tur, Per!
 
ok vilken jokk går denna bro över? lite mer urbant tema, men fjällvärlden rymmer mycket mer än vida kalfjällsvyer och smaragdfärgade sjöar!
1000014909.jpg
 
jasså inga gissningar? frågan är vilken jokk bron går över. &nu borde det gå fort med gissningarna med denhär extra ledtrådsbilden! en bonusledtråd är att jokken har inte mindre än tre broar över sig inom ett väldigt kort avstånd,&att en fjärde bro revs för ett antal år sen.första&andra bron är inte samma bro. ännu en ledtråd är att självaste ulianov själv färdats över en av broarna,men att den renoverats efter det.
1000014908.jpg
 

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.
jaja ripnils verkar va ute på tur kanske, vi får hoppas! så det kanske är ok för någon annan att ta chansen och lägga upp en bild.
vad blir det nu för spännande vi får gissa på?!
vem tar chansen?
 
En sådan gissning var förstås väntad eftersom jag gjort inlägg om att jag skulle dit i somras. Men det är fel. Det är i rätt område, men det där nere är faktiskt en jokk.
 
Nännä, skippa killgissningarna utifrån var du vet att jag varit i år nu!! :D

Rätt område, det där nere är en jokk. Någon som känner igen? Det bör vara möjligt.

Vilken är jokken, det på andra sidan, och det jag står i?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips